Jak się pozbyć wiszącego brzuszka?

Dzień dobry, mam 16 lat, ważę prawie 71 kg przy wzroście 165 cm. Nie jadam słodyczy, a wręcz ich nie lubię, takie rzeczy mogą dla mnie nie istnieć. Bardzo lubię słodką herbatę, sypię tak 1,5 łyżeczki. Bardzo lubię owoce. Jedynymi ćwiczeniami, które wykonuję, są ćwiczenia na WF-ie w szkole. Moja mama ma nadwagę niestety, ale tata nie. Ja sama nie jestem aż taka gruba, jednak mam spory brzuszek, który mi przeszkadza.

Mój jadłospis codziennego dnia wygląda tak, mianowicie: jem rano jak wychodzę do szkoły jedną bułkę np. z pomidorem, następnie jem jedną bułkę z serem w szkole i piję herbatę. Gdy przychodzę ze szkoły jem obiad np. zupę ogórkową - zazwyczaj jedną miseczkę lub ziemniaki, surówkę i jakieś mięso - ale musi być chude, bo innego nie jadam, ziemniaki muszą być oczywiście z sosem. Kolację jadam nieregularnie, ponieważ nie mam czasu, niekiedy o niej zapominam, ale gdy ją jem to zjadam od 4 do 6 skibek chleba takiego zwykłego z serem i ketchupem, szynką czy pomidorem.

Mam problemy z miesiączką: raz jej nie mam, a raz mam, a jak mam to 2,5 tygodnia, niekiedy tylko 3 dni - to jest straszne. Wypadają mi włosy i zastanawiam się, czy nie ma to podłoża hormonalnego - wspomnę tu, iż moja mama ma tarczycę. Chciałabym się dowiedzieć, czy mam stosować jakaś dietę i może jakieś ćwiczenia, a jak tak to jakie?? Pozdrawiam i proszę o pilną odpowiedź. Nie byłam u żadnego lekarza.

Witam,

Przede wszystkim powinnaś zrobić badania krwi na hormony tarczycy, aby sprawdzić czy funkcjonuje prawidłowo. Być może masz jakieś niedobory pokarmowe, dlatego Twoja miesiączka jest nieregularna, a włosy słabe. Twój jadłospis zawiera wiele błędów - spożywasz posiłki nieregularnie, najadasz się na noc lub jesz za mało, spożywasz biały chleb zamiast ciemnego pełnoziarnistego.

Prawidłowa dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości energii. Niekiedy wystarczy wyeliminować kilka produktów spożywczych oraz przestać popełniać błędy żywieniowe.

Najczęstszym z błędów jest nieregularne spożywanie posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach. Istotna jest także systematyczna aktywność fizyczna.

Pozdrawiam.