Odczuwanie lęku przed lekcjami

Witam Mam 18 lat a moim głównym problemem jest lęk, który zaczął się od gimnazjum. Spowodowany od były tym, że nauczyciel był bardzo wymagający. Kiedy było coś źle krzyczał na nas. Przed każdą lekcją był strach. Obecnie jestem w ostatniej klasie liceum i mimo że już nie mam lekcji z tym nauczycielem. Ciągle jest strach przed lekcją. Od jakiegoś czasu mam bóle w klatce piersiowej, pod żebrami, kucie serca, jak zacznę płakać nie mogę się opanować jest mi ciężko. Nie wiem jak sobie poradzić.

Witam serdecznie. Problem, który pojawił się kilka lat temu w gimnazjum być może wywołał u Pani reakcję nerwicową, która później z biegiem lat się nasiliła. Objawy przez Panią opisywane tj. bóle w klatce piersiowej, kłucie serca, czy płaczliwość oraz duży poziom lęku to takie typowe oznaki nerwicy. Polecałabym Pani zgłoszenie się na konsultację do psychologa, psychoterapeuty. Może to Pani zrobić zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ (chociaż tutaj na pewno byłaby kolejka). Specjalista taki powinien mieć co najmniej ukończone całościowe 4 letnie szkolenie w zakresie psychoterapii. Dobrze, by miał certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychologicznego lub Psychiatrycznego. Mieszkając w Warszawie ma Pani naprawdę duży wybór. Myślę, że wspólna praca z terapeutą nie tylko pomogłaby Pani zminimalizować dokuczliwe objawy, ale również pozwoliłaby lepiej radzić sobie w wielu innych ważnych dziedzinach życia np. takich jak relacje z innymi ludźmi. Małgorzata Danielewicz

Witam serdecznie,
objawy nerwicowe o jakich piszesz mogą mieć głebsze żródła niż szkoła i dlatego najkorzystniejszym sposobem wydaje mi się kontakt ze specjalistą,który pomoże Ci uporać się z lękiem w trakcie kolejnych kilku sesji.Można to zrobić zarówno w placówkach /poradniach/zdrowia psychicznego,jak też prywatnych gabinetach psychoterapii.Zachęcam i serdecznie pozdrawiam.

Witam serdecznie,
Przypuszczam że poza negatywnymi doświadczeniami z tym nauczycielem, wpływ na nasilenie się lęku może mieć fakt, że jest Pani w klasie maturalnej. To czas, w którym podejmowane są ważne decyzje i wchodzi się w dorosłość. Często towarzyszy temu stres. Nie musi Pani radzić sobie z tym sama. Może warto porozmawiać z bliskimi o swoich trudnościach? Myślę też że wskazane jest też, żeby skorzystała Pani z pomocy psychoterapeuty. Pomoc specjalisty może znacznie ułatwić i przyśpieszyć poradzenie sobie z opisanymi przez Panią problemami.
Życzę powodzenia!
Małgorzata Bukowska
http://www.psychologlublin24.pl/

Dzień dobry, pani objawy wyglądają na reakcję nerwicową spowodowaną doświadczeniami w szkole. Jeżeli taki stan rzeczy trwa od dłuższego czasu zachęcam do kontaktu z psychologiem - psychoterapeutą. Jeżeli chce się pani pozbyć tych objawów pomocna może się okazać psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Pozdrawiam.