Odstawienie Depakine Chromo przy nerwicy

Zażywałam depakine chromo 300 mg jedna tabletka na noc przy nerwicy. Lekarz zalecił zmniejszyć dawkę i połowę na noc, przez miesiąc. Potem co drugi dzień tabletkę przez dwa tygodnie, a następnie odstawić całkiem. Boję się odstawienia, a czuje się dobrze.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Proszę się nie bać odstawienia. Dlatego lekarz zalecił taki schemat zmniejszania dawek, aż do całkowitej eliminacji leku, by zminimalizować ryzyko objawów niepożądanych z powodu odstawienia. Proszę sobie uświadomić, że kiedyś trzeba będzie przez to przejść, a im później, tym trudniej będzie to zrobić.

Dzień Dobry.

Lek, który Pani zażywa należy do grupy leków o tzw.przedłużonym uwalnianiu, co w praktyce oznacza dla Pani konieczność stopniowego odstawiania po to, żeby uniknąć przykrych objawów po zaprzestaniu zażywania. Jeśli odstawi Pani tabletki zgodnie z zaleceniami lekarza powinna się Pani nadal dobrze czuć. Gdyby pojawiły się jakiekolwiek objawy należy skonsultować je z lekarzem, który zdecyduje czy należy powrócić do farmakoterapii. Z pewnością nie powinna Pani dawkować sobie leku bez konsultacji z lekarzem a jedynie w oparciu o własne odczucia gdyż na dłuższą metę może Pani uzyskać efekt odwrotny od pożądanego.

Pozdrawiam.