Odstawienie marihuany - czy wrócę do normalności?

Jestem mężczyzną. Mam 21 lat. Od 7 lat palę marihuanę kilka razy dziennie (ostatnio prawie wcale). Od roku mialem kontakt z amfetaminą. Muszę dodać, że dużo wódki zazwyczaj do amfetaminy, często piję alkohol. Od jakiegoś czasu czuję się jakbym stracił kontakt z rzeczywistością. Sam nie wiem, co się dzieje. Momentami ogarnia mnie paniczny lęk (nie wiem przed czym) i wyrzuty sumienia. Boję się, nie poznaję siebie, nie widzę w niczym sensu. Zakładam z góry, że wszystko jest do niczego. Boję się teraz palić, bo tylko gorzej mi jest. Amfetaminy też już nie tykam i odkąd odstawilem alkohol to jakbym był innym człowiekiem i mam jakieś chore myśli. Do psychiatry nie pójdę i nikomu nie powiem. Czy wrócę do normalności i czy będę tak miał już na stałe?

Witam!

Na podstawie listu można wywnioskować, że nakłada się w Pana przypadku kilka problemów: alkohol, marihuana i amfetamina. Nic dziwnego, że zażycie kilku substancji psychoaktywnych daje takie objawy ze strony organizmu. Symptomy mogą wynikać także z częściowego lub całkowitego odstawienia substancji odurzających, co wskazuje na zespół abstynencyjny. Pyta Pan, czy wróci do normalności. Jeżeli pozwoli Pan sobie pomóc, to prawdopodobnie wróci Pan do stanu i sposobu funkcjonowania sprzed nałogu. Myślę, że w Pana przypadku konieczna jest pomoc z zewnątrz. Musi Pan sobie zdać sprawę, że nie da się przeczekać tego problemu, że należy zwrócić się z prośbą o specjalistyczną pomoc terapeutyczną.

Objawy, o jakich Pan wspomina, są wynikiem sumowania się efektów, jakie daje marihuana, alkohol i amfetamina. Stąd szereg symptomów o charakterze psychotycznym: depersonalizacja - poczucie zmiany własnej osoby, derealizacja - poczucie zmiany otoczenia, niepokój, lęk, zagubienie, poczucie bezsensu, przymglenie świadomości. Kiedy przestają działać substancje psychoaktywne w Pana organizmie, wówczas mogą pojawić się stany depresyjne, agresja czy drażliwość.

Problemy psychiatryczne u osób, które przez wiele lat zażywały narkotyki, to częste zjawisko. Mogą pojawić się dysforie, psychozy egzogenne czy stany depresyjne, ale ich identyfikacja jest trudna w sytuacji, gdy pacjent jest w ciągu narkotycznym. Nalegam na wizytę u psychiatry. Nie może Pan zostać z problemem sam. Sam sobie Pan nie poradzi. To nie żaden wstyd przyznać się do problemu, a uzależnienie to choroba, jak każda inna.

Więcej na temat skutków narkomanii i możliwości leczenia nałogu znajdzie Pan w naszym serwisie pod następującymi linkami:

abcnarkomania.pl/leczenie-uzaleznien
abcnarkomania.pl/skutki-zazywania-narkotykow

Proszę nie bagatelizować problemu i pozwolić sobie pomóc.

Pozdrawiam

Jedyna szansa na powrót do normalności to zgłoszenie się do ośrodka leczenia uzależnień. Odwlekanie tylko pogorszy sprawę.
Oczywiście zrobi Pan co Pan będzie chciał. Ale czy chce Pan wylądować w psychiatryku?