Ograniczenie alkoholu przy zespole abstynencyjnym

Witam Ania. 26 lat. Od 4 lat to z większymi bądź mniejszymi przerwami pilam alkohol. Moja głowa była/jest mocna.Hmm od 6 miesięcy po wypiciu różnych dawek alkoholu zaczęły dopadac mnie dziwne objawy. Dopiero 1 stycznia tego roku zrozumialam ze to po alko wszytko się dzieje. Od miesiąca nie miałam nic w buzi po strasznym zespole abstynecyjnym. Moje pytanie: czy ograniczając do min alko i tylko na imprezy rodzinne zespół abstynencyjny może się pojawić znowu? Czy jego objawy zależą od ilości alko?

Dzień dobry.

Zespół abstynencyjny pojawia się zwykle po odstawieniu alkoholu, jednakże zdarza się, że po długotrwałym jego używaniu i przyzwyczajeniu organizmu do jego stałej obecności pojawić się może, pomimo jego nie używania - aczkolwiek częściej zdarza się to w przypadku używania narkotyków jako tzw. "suchy głód".
Tak, czy inaczej - używanie wszelkiego rodzaju uzależniających substancji - szczególnie długotrwałe - skutkować może nie tylko uzależnieniem i przysłowiowym "kacem", ale i stopniowym wyniszczaniem całego organizmu. Sugerowałbym więc rozważenie zasadności używania alkoholu.

Pozdrawiam.

Witam,
przed wszystkim zachęcam do odwiedzenia Poradni Leczenia Uzależnień (na NFZ) i zastanowienia się razem z psychoterapeutą czy to nadużywanie alkoholu czy już uzaleznienie. Dalsze postępowanie zależy od diagnozy. Wyjście z uzlależnienia gwarantuje tylko całkowita abstynencja, ważne jest też podjęcie terapii. Szczerze do takiej wizyty zachęcam.
Pozdrawiam