Jak ograniczyć spożywanie alkoholu bez terapii?

Witam serdecznie, podobno jestem uzależniona od alkoholu, taką diagnozę postawił terapeuta uzależnień. Ja jednak nie zgadzam się z taką diagnozą. Wiem, że każdy alkoholik temu zaprzecza, bo w tej chorobie działa mechanizm iluzji i zaprzeczeń, ale w moim przypadku to na prawde inaczej wygląda. Piję tylko wtedy kiedy mogę. Nigdy niczego nie zawaliłam przez alkohol. Fakt jest jednak taki, że cieżko mi wytrzymać np. mieśiąc bez alkoholu.Jak moge ograniczyć picie swoje picie?

Witam!
Wszystko zależy od Pani. Żeby przestać pić bez terapii, musi Pani znaleźć w sobie silną motywację. Może nią być rodzina, praca, wartości, które chce Pani za wszelką cenę utrzymać.
Jednak najlepiej byłoby, żeby wróciła Pani na terapię. Będzie Pani miała szansę porozmawiać z osobami, które przeżywają podobne problemy.
Życzę powodzenia, J.Pluta

Dzień dobry.

Jak sama Pani pisze, czuje Pani, że bez alkoholu nie jest Pani w stanie wytrzymać, co należałoby jednak potraktować jako przysłowiową "czerwoną, ostrzegawczą lampkę". Alkoholizm to nie tylko picie ciągami, zawalanie pracy, domu, rodziny - co jak rozumiem Pani nie dotyczy. Wydaje się, że ważniejsze jest nie tyle to, ile i w jaki sposób Pani pije, ale to, z jakiego powodu - jak Pani napisała - "nie jest Pani w stanie bez alkoholu wytrzymać". Z powyższego powodu chyba bym nie bagatelizował diagnozy terapeuty uzależnień. Odpowiedzi na Pani pytania najlepiej poszukać w konsultacji u wspomnianego terapeuty.

Pozdrawiam.

Jeżeli nie jest Pani uzależniona, jak Pani twierdzi,i to ograniczenie picia nie powinno stanowić żadnego problemu. Jeżeli jednak nie potrafi pani tego bez wysiłku uczynić, to, niestety terapeuta ma rację.
Osoba zdrowa nie musi "wytrzymywać" bez alkoholu. Po prostu może nie pić.

Witam,
Uzależnienie nie zaczyna się dopiero wtedy kiedy człowiek zaczyna niedomagać jeśli chodzi o obowiązki. Współcześnie najczęstszą formą alkoholizmu jest picie nadmiernej ilości alkoholu przy bardzo dobrej wydajności w wypełnianiu obowiązków etc. Już samo Pani pytanie wskazuje na uzależnienie. Jeśli nie byłaby Pani uzależniona nie picie alkoholu nie byłoby dla Pani problemem. Zachęcam Panią do spotkań z terapeutą. Pomoże to odnaleźć motywację do zmiany.
Pozdrawiam

Witam,
Słusznie wspomina Pani o silnych mechanizmach obronnych u osób nadużywających alkoholu. Jednak bez względu na to, jak nazwie Pani opisany problem, faktem jest, iż ciężko wytrzymać bez alkoholu. Już samo to spostrzeżenie stanowi pretekst do rozważenia konsultacji z terapeutą uzależnień. Pomoże on zrozumieć Pani powody, które nakłaniają do sięgnięcia po alkohol. A dopiero to pozwoli znaleźć odpowiedź na zadane pytanie.
Pozdrawiam,
Katarzyna Batugowska

Dzień dobry, z tego co pani pisze, rzeczywiście szuka pani sposobu aby nie poddać się terapii, jednocześnie przyznając że ciężko wytrzymać bez alkoholu, z jakiegoś powodu znalazła się pani u terapeuty? Być może warto skonsultować się z innym terapeutą uzależnień - opowiedzieć mu szczerze o swojej sytuacji i jeżeli jego diagnoza będzie podobna do poprzedniej, trudniej będzie pani zaprzeczać. Pozdrawiam.