Operacyjne leczenie depresji

Nauka idzie naprzód, więc czy gdzieś są już wykonywane operacje u pacjentów chorych na ciężkie lekooporne depresję itp? Tak jak np. Nowe ostatnie metody wszczepiania np.Jakichś elektrod do mózgu,żeby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie mózgu,danych ośrodków, ostatnio mówią o tym w mediach

Szanowny Panie,
Aktualnie trwają badania nad nowoczesnymi metodami zwalczania depresji. Temat wzbudza spore kontrowersje, jako że używanie elektrod jest w fazie testów i brakuje odpowiednich danych, które umożliwią weryfikację efektów tego typu działań, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasowej. Na ten moment zalecałabym śledzenie naukowych informacji dotyczących terapii elektrodowej(np. technika ECT - electroconvulsive therapy) oraz szczegółowe zapoznanie się z możliwością wystąpienia efektów ubocznych, które mogą dotyczyć kwestii związanych z zaburzeniami pamięci. Przy każdej innowacyjnej metodzie niezbędne jest odpowiednie rozpoznanie czynników negatywnych oraz stopnia ryzyka, jakie wiąże się z użyciem nowoczesnych technologii. Nie można jednak wykluczyć, iż tego typu techniki będą w przyszłości stosowane powszechnie i na dużą skalę. Jak na ten moment, jest nieco zbyt wcześnie, by jednoznacznie i autorytatywnie stwierdzić zarówno skuteczność, jak i całkowite bezpieczeństwo terapii antydepresyjnej opartej na wykorzystaniu elektrod.

Po raz pierwszy, w 2009 roku w Polsce dokonano zabiegu o który Pan pyta. Operacja została przeprowadzona przez prof. Marka Harata, szefa Kliniki Neurochirurgii i Chirurgii Głowy w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy. Polegała ona na wszczepieniu stymulatora, pobudzającego wydzielanie serotoniny w organizmie. Po lewej stronie szyi została wszyta elektroda a poniżej obojczyka stymulator. Jego działanie opiera się na pobudzaniu lewego nerwu błędnego, w którym znajdują się włókna prowadzące do mózgu. Pacjent od ponad 20 lat pierwszy raz się uśmiechnął i jak zapewniają lekarze ma się coraz lepiej. Sam zabieg do tanich nie należy, ponieważ stymulator kosztuje ok 38 tys. zł a pozostałe koszty leczenia ok. 4 tys. zł Taka metoda leczenia depresji jest już powszechnie znana w USA, Niemczech i Szwajcarii.
W Polsce niestety nadal jest rzadkością. Dlatego najczęściej w leczeniu stosuje się u nas połączenie farmakoterapii z psychoterapią. Taki "duet" w znacznej części przypadków przynosi bardzo dobre efekty i remisję choroby.

Pozdrawiam serdecznie.