Opóźniona miesiączka po krótkotrwałym stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Bardzo proszę o udzielenie porady, bo już nie wiem, co o tej całej sytuacji myśleć. Jestem kobietą, mam 22 lata. Okres dostałam 5 września i tego samego dnia przyjęłam pierwsza tabletkę antykoncepcyjną, drugiego dnia okresu współżyłam z moim partnerem bez dodatkowego zabezpieczenia, bo pierwsza tabletka prawidłowo zażyta ma chronić przed ciążą . Zaznaczę że podczas stosunku nie doszło do wytrysku. Tabletki brałam tylko przez 5 dni.Okres powinnam dostać 3 pażdziernika. Spóźnia się już 4 dni. Do tej pory miałam bardzo regularne cykle, co 28 dni. Zrobiłam dwa testy ciążowe różnych firm: jeden 3 tyg po stosunku, a drugi dzień po spodziewanej dacie miesiączki. Oba pokazały wynik negatywny. Czy możliwe, że cykl zaburzył się przez tabletki, mimo że przyjęłam tylko 5? Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tabletki antykoncepcyjne chronią od pierwszego dnia zażywania pod warunkiem, że są przyjmowane przez kolejnych 21 dni. Jednak biorąc pod uwagę to, że nie doszło do wytrysku, plemniki żyją około 72 godzin, Pani przyjęła 5 tabletek, a testy ciążowe są ujemne, prawdopodobieństwo, że jest Pani w ciąży jest bardzo małe. Zażycie  tabletek antykoncepcyjnych wygasza pracę jajników, więc oczywiste jest, że owulacja może się opóźnić! Jajniki podjęły u Pani swoją czynność co najmniej 5 dni później niż zwykle, a miesiączka jest około 14 dni po owulacji. Tak więc okres ma prawo się u Pani opóźnić o jakieś 5 do 13 dni.

Pozdrawiam!