Orientacja seksualna u 13-latka

Witam, mój syn ma 13 lat i aktualnie bardzo martwi się co do swojej orientacji seksualnej, jest to bardzo dziwne ponieważ zaczął się bać że może być homoseksualistą bo napiasł , że na miss szkoły nadaje się jeog kolega, zaczął rozmyślać i wystraszył się, mówi że czuję popęd do dziewczyn a do mężczyzn nie. Jednak czuje też lęk co do bycia homoseksualnym. Jak mogę mu pomóc?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, 13 lat to zbyt wcześnie na określenie własnej seksualności. Może Pani zaprowadzić syna do psychologa. Pozdrawiam

Dzień dobry!

Nie jest możliwe, bez osobistego kontaktu z chłopcem, rozróżnić granicy między naturalnymi obawami i wątpliwościami, które wiążą się z okresem dojrzewania - a stanami lękowymi (lub skłonnością do stanów lękowych), nadmiernym i nieadekwatnym zamartwianiem się.
Co to znaczy, że syn "bardzo się martwi"? Czym to się objawia? Jak o tym opowiada? Od jak dawna pojawiają się takie myśli? Jak często? Jaki mają wpływ na codzienne funkcjonowanie syna?
Zachęcam do rozmów z dzieckiem - wysłuchiwania, wspierania, wyjaśniania (- jeśli czuje się Pani na siłach), że jego obawy są nieadekwatne lub nadmierne. W razie dalszych wątpliwości i niepokoju - warto zaproponować synowi rozmowę z psychologiem.

Pozdrawiam!