Orientacja seksualna u 13-latka

Witam, mój syn ma 13 lat i aktualnie bardzo martwi się co do swojej orientacji seksualnej, jest to bardzo dziwne ponieważ zaczął się bać że może być homoseksualistą bo napiasł , że na miss szkoły nadaje się jeog kolega, zaczął rozmyślać i wystraszył się, mówi że czuję popęd do dziewczyn a do mężczyzn nie. Jednak czuje też lęk co do bycia homoseksualnym. Jak mogę mu pomóc?
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Rodzice gejów i lesbijek

Lek. Krzysztof Szmyt
79 poziom zaufania

Witam, 13 lat to zbyt wcześnie na określenie własnej seksualności. Może Pani zaprowadzić syna do psychologa. Pozdrawiam

0

Dzień dobry!

Nie jest możliwe, bez osobistego kontaktu z chłopcem, rozróżnić granicy między naturalnymi obawami i wątpliwościami, które wiążą się z okresem dojrzewania - a stanami lękowymi (lub skłonnością do stanów lękowych), nadmiernym i nieadekwatnym zamartwianiem się.
Co to znaczy, że syn "bardzo się martwi"? Czym to się objawia? Jak o tym opowiada? Od jak dawna pojawiają się takie myśli? Jak często? Jaki mają wpływ na codzienne funkcjonowanie syna?
Zachęcam do rozmów z dzieckiem - wysłuchiwania, wspierania, wyjaśniania (- jeśli czuje się Pani na siłach), że jego obawy są nieadekwatne lub nadmierne. W razie dalszych wątpliwości i niepokoju - warto zaproponować synowi rozmowę z psychologiem.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy