Osłabiona odporność – czemu tak łatwo się przeziębiam?

Mam 22 lata, studiuję.  Łatwo się przeziębiam, nawet latem gdy gdzieś mnie „przewieje”. W trakcie roku mam około 3 infekcji. Potem długo ciągnie mi się katar, czuję się zmęczona, niewyspana. Czy jest jakiś sposób, aby zwiększyć swoją odporność? Mam już dość tych przeziębień.

22 LAT ponad rok temu

Z powodu zmęczenia, które pani dolega proponowałabym zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu w celu wykonania podstawowych badań biochemicznych i morfologii krwi. Objawy, jakie Pani podaje(katar, zmęczenie) mogą sugerować również reakcję alergiczną. Zwłaszcza w przypadku przewlekających się dolegliwości wskazana jest wizyta u alergologa.
Jeśli chodzi o wzmacnianie odporności: skutecznych jest kilka podstawowych (może banalnych), zasad, które systematycznie stosowane poprawiają odporność. Należy się  wysypiać! Dorosły człowiek potrzebuje 7-8 godzin snu na dobę. Jeśli Pani pali papierosy – proszę próbować z tym zerwać. Ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta- dużo warzyw i owoców (400-500g dziennie), najlepiej surowych. Wysiłek fizyczny stopniowo zwiększa wydolność organizmu, musi być to 30-60 minut ćwiczeń 3 razy w tygodniu. Ważna dla ogólnej kondycji organizmu jest umiejętność odpoczywania i relaksu. Lekarz może Pani dodatkowo zlecić szczepionki wzmacniające układ oddechowy zawierające elementy bakterii lub 2 razy w roku zastosować syntetyczny lek wzmagający odporność przeciwwirusową (Groprinosin, Isoprinosine).
Podane przez Panią  objawy mogą też być wynikiem długotrwałego stresu związanego z ciężką nauką i zdawaniem egzaminów. Nadmierny, długotrwały stres przyczynia się do obniżenia odporności na infekcje. Lekarz w takim przypadku powinien rozważyć , czy nie występują u Pani predyspozycje do nadmiernych reakcji organizmu na stres. Tu może tkwić też przyczyna Pani problemów.