Witam, osobowość neurotyczna jest w zasadzie normą w czasach współczesnych jak pisze Horney. Zapewne istnieją jakieś konkretne sytuacje będące powodem powstania tych charakterystycznych zachowań. Pisze Pani o reakcjach i emocjach, które są skutkiem: złość, pustka, lęk, że nie umie Pani rozmawiać. Najprawdopodobniej są to skutki swoistego procesu wychowania przez rodziców. Dlatego warto poszukać sensu swojego życia, w oparciu o sens i wartości zbudować przyszłość swojego życia, powoli i sukcesywnie, zgłosić się na psychoanalizę i być może do coacha.
Dzień dobry.
Wydaje się, że Pani autodiagnoza (osobowość neurotyczna) wydaje się być dla Pani kluczową przyczyną Pani niepowodzeń. Nawet jednak, jeśli uznać, że jest Pani osobą neurotyczną (co nie jest wyznacznikiem jakichś szczególnych nieprawidłowości), opisywane przez Panią zdarzenia niekoniecznie muszą być z neurotycznością bezpośrednio związane.
Jak rozumiem, opisuje Pani zmianę i wahania nastroju, które skutkują wycofywaniem się Pani z życia społecznego. Nie wydaje się, by przyczyną była Pani konstrukcja osobowości, którą "nabyła" Pani przecież znacznie wcześniej. Sugerowałbym poszukanie jakiejś innej przyczyny (wydarzenia), które mogły wywołać Pani obecny stan.
Odpowiadając na ostatnie pytanie - osoby neurotyczne mają takie same szanse na życie, jak wszyscy inni ludzie na świecie. Dodać trzeba, że jego jakość zależy m.in. nie tyle od wydarzeń, które nas spotykają (za wyjątkiem tych szczególnie traumatyzujących - o których Pani nie wspomina), ile od znaczenia, jakie im przypisujemy. Innymi słowy - to nie Pani osobowość ma wpływ na Pani życie (aczkolwiek ma swój w nim udział) - ale Pani sama. Oddzielanie się od świata i izolowanie się nie są najlepszym sposobem na pokonywanie okresowych trudności (faktycznych i psychicznych), jakie w naszej codzienności napotykamy.
Jeżeli czuje Pani, że chce odmienić obecny stan ducha (czyli nie tylko szukać wyjaśnień i usprawiedliwień własnej niemocy, ale spróbować niemoc tę pokonać), a nie jest w stanie zrobić tego samodzielnie, sugerowałbym konsultację psychologiczną, a w razie konieczności podjęcie terapii, która mogłaby Panią wzmocnić.
Pozdrawiam i powodzenia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Osobowość neurotyczna - czy można ją zmienić? – odpowiada Mgr Elwira Chruściel
- Poczucie bezsensu u 23-latki – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak wygląda związek z osobą neurotyczną? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Utrata sensu życia przez 20-latka – odpowiada Mgr Joanna Kołodziejczyk
- Osobowość niedostosowana w wieku 18 lat – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Problemy z osobowością w ciąży – odpowiada Mgr Iwona Barabasz
- Zaburzenia osobowości a Borderline – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Nadwrażliwość emocjonalna u 20-latki – odpowiada Mgr Ilona Ciżewska
- Osobowość neurotyczna a kontakty z ludźmi – odpowiada Mgr Małgorzata Bukowska
- Objawy fobii społecznej czy osobowości neurotycznej? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek