Osobowość neurotyczna - czy można ją zmienić?

Witam serdecznie, mam 28 lat i przeszkadza mi osobowość neurotyczna. Osobowość neurotyczna jest możliwa do zmiany i czy można "wyjść" z osobowości neurotycznej? Mam dosyć, że osobowość neurotyczna robi ze mnie osobe nieśmiałą, wycofana i samotna. Mam dosyc, że osobowość neurotyczna sprawia ze szybko sie denerwuje, czesto sie boje, mam zmienne nastroje i czesto wpedzam sie w poczucie winy. Mam dosyc, że osobowość neurotyczna sprawia ze ciagle sie martwie i z pozoru nieistotne rzeczy zamieniaja sie w mojej glowie w katastrofy, ktore moga mi zagrazac. Nie wiem co mam zrobic, jak wyjść z osobowości neurotycznej. Co zrobić zeby osobowość neurotyczna mnie nie dotyczyła? Jest to w ogole mozliwe? Osobowość neurotyczna mnie męczy i chce to zmienic, nie chce byc odbierana jako introwertyczka i chce by latwiej bylo ze mna wytrzymac. Pomocy!

Witam,

osobowość znajduje się w ciągłym procesie przemian, gdyż człowiek póki żyje, rozwija się, dojrzewa nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. W psychoterapii można pozbyć się mechanizmów neurotycznych i niedojrzałych – niejako „podmienić je” na dojrzalsze, takie, które umożliwią realizowanie zakładanych celów.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Witam,
Określenie "osobowość neurotyczna" jest tylko swego rodzaju konstruktem teoretycznym, za pomocą którego możemy poradzić sobie w określeniu tego czego do końca nie rozumiemy. Być może właśnie to coś, czego nie można zrozumieć, kryje się za tym pytaniem. Trudno odpowiedzieć na nie w inny sposób jak tylko polecić kontakt z psychoterapeutą, w czasie którego będzie można zastanowić się nad tym jaki rodzaj bólu psychicznego kryje się za tym co określa Pani jako "osobowość neurotyczna"

Pozdrawiam,

Neurotyczność jest cechą w 50% uwarunkowaną genetycznie. Oznacza głównie długotrwałe przeżywanie pojawiających się negatywnych bodźców. Można nauczyć się inaczej je interpretować, dzięki temu nie będą tak "szkodliwe".
Z drugiej strony myślę, że neurotyczność niesie ze sobą dużą wrażliwość (empatia, poczucie piękna, duchowość), a to cecha wyjątkowo cenna, którą warto chronić i pięlęgnować.