Picie zimnych napojów przez dzieci

Czy zimne napoje (temp. pokojowa, 20-22st.): woda, soki, mleko i zupy są obecnie standardem u małych dzieci? Także w zimie i także w zapaleniu gardła i krtani? Czy ciepłe napoje (temp. ciała 36-37 st.), ciepła herbatka szkodzą na żołądek?

Wiele zależy od wieku dziecka - maluszkom odstawianym od piersi nie podaje się mleka krowiego, lecz mieszanki mlekozastępcze i ew. dopaja wodą.
Chłodne napoje można podawać dzieciom. Jeśli j.w. dziecko zachoruje - na np. zapalenie gardła - proponowane są te ciepłe z ewentualnym dodatkiem soku z malin, (ale nie gorące).

Jeśli chce Pani poczytać o prawidłowym żywieniu maluszków - polecam "Poradnik Żywienia Niemowląt" pierwsze 1000dni - znajdzie go Pani w formie PDFu po wpisaniu tej frazy w wyszukiwarkę.
Dla dzieci od 1 do 3 roku życia poradnik również taki poradnik wykonał Instytut Matki i Dziecka - do znalezienia w wyszukiwarce.

Warto przypomnieć o tym, że małe dzieci nie potrzebują dosładzania ani w ogóle słodkich napojów - herbata z cukrem, napoje typu kubuś, mleka smakowe np. truskawkowe - to przyzwyczaja je do smaku słodkiego, który będzie tym preferowanym przez całe dorosłe życie. A potem okazuje się, że warzyw nie chcą jeść - bo niedobre! Bo nie są słodkie...

Dzień dobry,

na żołądek szkodzą bardzo wysokie temperatury - natomiast te wspomniane przez Panią są bezpieczne.

Natomiast jeżeli pojawią się np. proces zapalny - wysokie temperatury sprzyjają rozwijaniu się bakterii- wtedy warto korzystać z chłodniejszych płynów.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga