Czy w ciepłych warunkach lepiej pić zimne czy ciepłe napoje?

Witam. Sytuacja ma się następująco: pracuję jako górnik na przodku, gdzie temperatury sięgają stale powyżej 30-35 stopni, wilgotność zwykle między 80-90kilka % a powietrze jest zanieczyszczone. Czy w takich warunkach lepiej pić zimne czy ciepłe napoje? Próbowałem pić ciepłe (tak wyczytałem w internecie) i nie czułem poprawy. Picie zimnych daje uczucie ulgi. Co jest korzystniejsze dla mojego ciała? Poszukuję publikacji do poczytania na ten temat. Z góry dziękuję i pozdrawiam

Nie spotkałam się z publikacjami dotyczącymi poprawy komfortu pracy poprzez regulację spożywanych posiłków i napojów u górników. Opracowania dotyczące zalecanej temperatury spożywanych napojów dotyczą głównie przebywania w krajach o ciepłym klimacie - jednak sytuacja ta nie jest do końca porównywalna. Sugerowałabym oprzeć się na własnym doświadczeniu - jeżeli więc picie zimnych napojów przynosi Panu uczucie ulgi - takie powinien Pan spożywać. Proszę tylko zwrócić uwagę aby nie miały one temperatury poniżej 15-18 st.C, gdyż zbyt zimne napoje narażają gardło i struny głosowe na różne powikłania w wyniku zbyt dużej różnicy temperatur. Biorąc pod uwagę ekstremalne warunki pracy i intensywność wysiłku fizycznego znaczenie ma skład napojów. Nie powinna to być zwykła woda - ale napoje izotoniczne, które w dużo krótszym czasie nawadniają i regenerują organizm. Napoje takie można kupić w sklepach dla sportowców lub przygotować samodzielnie w domu.

W takich warunkach temperatury i wilgotności musi sie Pan schładzać - najlepiej od wewnątrz czyli chłodnymi napojami. To , że jest zima nie ma w tym wypadku znaczenia. Dotyczy to osób, które przebywają w zwyczajnych warunkach.