Płacz 6-tygodniowego dziecka w nocy

Dzien dobry, mam pytanie odnosnie 6 cio tygodniowego dziecka. Jak to jest z kolkami? Corka caly dzien jest spokojna, a wieczorami strasznie placze i nie spi do godziny nawet 3 rano. Dlaczego w dzien nic sie nie dzieje, a kazdej nocy jest placz? Czy da sie to jakos zmienic lub cos z tym zrobic, zeby dziecko w nocy moglo spac, a ewentualnie meczylo sie w dzien. Pozdrawiam

Lek. Marta Gryszkiewicz

Niestety nie ma możliwości wpłynięcia na godzinę o której dziecko dostaje kolki. Proszę jednak przeanalizować swój obiadowy jadłospis. Jeśli karmi Pani piersią wieczorny płacz może być spowodowany pokarmem, który dziecko zjada przed snem. Poza tym może Pani stosować leki takie jak Espumisan dla niemowląt.

Zjawisko kolki nie zostało do końca wyjaśnione, ale wielu specjalistów podkreśla, że poza problemami brzuszkowymi przyczyną ataków płaczu może być też potrzeba odreagowania nadmiaru bodźców, które zebrały się po całym dniu. Młody układ nerwowy niemowlaka nie radzi sobie ze wszystkimi przeżyciami i "wyrzuca je" z siebie wieczorem.
Warto w związku z tym przyjrzeć się też temu, czy dzień jest ułożony w sposób przewidywalny dla maluszka, czy nie otacza go zbyt wiele zmieniających się osób, nadmiar zabawek, bodźców, dżwięków, kolorów (np. grający przez większość dnia telewizor). Zawczasu przed wieczorem warto zadbać o rytuał uspokajający i wyciszający.
Kolejna sprawa, to emocje Państwa jako rodziców - warto zadbać o zwiększenie swojego komfortu w tej sytuacji, bo dziecko Państwo doskonale wyczuwa. Czasem pomagają takie proste rzeczy, jak słuchanie muzyki w słuchawkach podczas bujania dziecka, zmienianie się przy nim i drzemki, a na pewno brak nerwowych reakcji. Absolutnie nie próbujemy "zabawiać" dziecka przez jeszcze więcej bodźców, zabawek - jeśli ma atak kolki.
Kolka przechodzi wraz z czasem, ponieważ dziecko się rozwija i jest już w stanie znieść to, co wcześniej było dla niego za trudne.
Życzę Państwu powodzenia!!!