Płytki krwi na poziomie 500 a dieta

Nie pale i nie pije, a mam plytki krwi 500, kazano mi wyeliminowac z jadlospisu miesu pod kazda postacia , takie zalecenia otrzymalam od lekarza, czy rzeczywiscie nadmiar jakiegos jedzenia mogl wplynac na wysokosc plyte, moze za duzo slodyczy? czy moge miec jakis wplyw na ich wysokosc? czegos niejesc?. Mam zepsuty zab ktory boli i nadaje sie do wyrWANIA moze on to powodowac taki poziom plytek, zawsze sa mi panstwo pomocni rada i tym razem prosze o wskazowki, bo moze sama cos zle robie lub jem.

Witam!
Nie spotkałam się dotychczas z tego typu zaleceniem i wydaje mi się mało prawdopodobne, aby wykluczenie mięsa z diety wpłynęło w istotny sposób na zmniejszenie poziomu płytek. Brak mięsa w diecie może natomiast doprowadzić do niedoborów pokarmowych, zwłaszcza niedoboru żelaza i w konsekwencji do anemii (niedokrwistości). Nie polecam tego typu postępowania.
Zdrowa dieta powinna być zróżnicowana i tylko w niewielu chorobach zachodzi konieczność eliminacji jakiegoś składnika pokarmowego.
Natomiast Pani rozumowanie co do zepsutego zęba jako źródła problemu może być uzasadnione - próchnicze zęby mogą być źródłem przewlekłego stanu zapalnego w organizmie, co wyraża się m.in. wzrostem poziomu płytek krwi.
Innymi źródłami przewlekłego stanu zapalnego mogą być: zatoki przynosowe, migdałki, układ moczowo-płciowy - jeśli ma Pani jakieś dolegliwości dotyczące wymienionych narządów, warto wybrać się do laryngologa, ginekologa oraz wykonać badanie ogólne moczu. Dobrym wykładnikiem stanu zapalnego jest CRP (badanie wykonywane z próbki krwi).
Jeśli jest Pani honorowym dawcą krwi to może być to normalne zjawisko towarzyszące częstemu oddawaniu krwi.
Podstawowym działaniem w celu obniżenia poziomu płytek jest leczenie choroby podstawowej - jeśli znamy źródło stanu zapalnego (zepsuty ząb) to należy go wyleczyć, odczekać do wyciszenia się stanu zapalnego i wykonać powtórnie morfologię. Jeśli poziom płytek zmniejszy się, można przypuszczać że przyczyną był stan zapalny.
Jeśli natomiast podwyższony poziom płytek będzie się utrzymywać w kolejnych badaniach, wskazana jest konsultacja hematologiczna w celu wykluczenia chorób szpiku kostnego.