Pochylanie się do przodu podczas biegania u 5,5-letniego dziecka

dzien dobry,mam pytanie u 5,5 latka zauwazylismy nietyopowa pozycje podczas biegania tzn pochylanie sie do przodu. czy to jest niepokojacy objaw?

Może ale... nie musi. Postawa ciała zależna jest od wielu aspektów. Dziecko powinno nabierać wyraźnej swobody w biegu już wieku 3 lat. W bieganiu mówimy o 'równowadze dynamicznej' która z wiekiem jest coraz lepsza a uzależniona jest od dojrzewania układu nerwowego. Równowaga dynamiczna jest najlepsza wtedy kiedy mięśnie współpracują ze sobą. Dziecko 'panuje wtedy nad ruchami' swojego ciała. Koordynuje pracę nóg, rąk i tułowia.Uwidacznia się wtedy swoboda, piękno i poezja ruchu. Czasem ta dynamika i swoboda ruchu jest zaburzona chociażby przez złe stawianie stopy na podłożu. Może to być przykladowo jakaś wada stopy jak i obowia które powoduje 'złe stawianie' stopy. W innym przypadku może to być 'złe' ustawienie miednicy które potrafi 'wypchnac' pupę dziecka do tyłu a barki i głowę do przodu. Najlepiej ocenić postawę dziecka u specjalisty czy nie ukrywa się jakaś wada postawy. Bieg mogą 'utrudniać' również niezintegrowane toniczne odruchy błednikowe, ale to też objawia sie bardzo często wadą postawy na tle 'zaburzeń posturalnych'.
Jak już wspomniałem najlepiej ocenić 'postawę dziecka', to może rozwiać wszelkie wątpliwości.