Bolesność kolan podczas biegania

Witam lubie sport czesto scwicze na silowni. Sporo czasu spedzalem na orbitreku. Ostanio zaczolem biegac. Niestety po 3 razie w kolanach pojawily sie czaski i sloradycznie bul po bokach kolan. Profilaktycznie zaczolem zarzywac tabletki na odbudowe chrzastki stawowej. Zmieniam obuwie do biegania z amortyzacja. Co jeszcze moge zrobic. Kondycje mam ok bo w sumie poknalem 16 km. Czy porostu mam takie stawy i bieganie to nie dlamnie

Witam,
dolegliwości po bokach kolan w trakcie biegania od razu wskazuje na jednostkę zwaną "kolanem biegacza". Chodzi w niej o to, że jest zbyt mocno napięty napinacz powięzi szerokiej wraz z całą powięzią szeroką. Z jakiego powodu? Najprawdopodobniej z przeciążenia, braku odpowiedniej długości powięzi i niewystarczającej kontroli nerwowo-mięśniowej. To co można zrobić to udać się do terapeuty manualnego/osteopaty,fizjoterapeuty, który oprócz badania napinacza i powięzi szerokiej sprawdzi długość i napięcie wszystkich mięśni kończyn dolnych, stawy krzyżowo-biodrowe i odcinek lędźwiowy kręgosłupa, z którego również mogą powstawać wymienione dolegliwości. Dobrze będzie jak pokarze i nauczy autoterapii. Do czasu wizyty proponuję nagrzewać gorącym termoforem boczną powierzchnie uda. Pozdrawiam Dziękuję

Pozwolę sobie wysunąć śmiałą tezę, że nie był pan przygotowany do biegania. Konkretnie mam na myśli Pana kolana mimo uczęszczania siłownię. Kondycję wydolnościowo-krążeniową ma Pan dobrą, o czym świadczy te 16km. Jednak dla kolan to było za dużo. Nie były przygotowane do takiej „dużej” pracy w warunkach „naturalnych” (mamy do tego sezon zimowy – kolana są wrażliwe – może za duże ‘chłodzenie’ było podczas pracy i wytworzył się stan zapalny). Rozumiem, że chodzi Pan na siłownię i trudno w to uwierzyć, co piszę. Orbitrek sam w sobie jest niebezpieczną zabawką przy mimo wielu jego zaletach. Jednak sama konstrukcja jego powoduje, że stawy pracują w warunkach „szklarnianych”, stawy i mięśnie pracują w idealnych warunkach, wektory działających sił są równo rozłożone i za monotonie. W naturze jednak mało jest takich ruchów, podczas biegania wystarczy tylko lekko zmienić kierunek biegu albo ukształtowanie podłoża się zmieni i już inne mięśnie pracują. Sama stopa inaczej pracuje a przez to kolano a nawet biodro. Coś Pan o tym wie wybierając buty z większą amortyzacją. Bieganie to proces dynamiczny w porównaniu do orbitreka i tego właśnie najprawdopodobniej nie wytrzymały Pana kolana. Odczuwanie bolesności to sygnały, że coś się dzieje niedobrego. Akurat tutaj znamy przyczynę – za „dużo tego dobrego”. Ból to naturalne ostrzeganie. Myślę, że najzdrowiej dla Pana to przysłowiowe 14 dni wstrzemięźliwości od ruchu, co w przypadku kolan jest trudne. Maść przeciwzapalna na kolano wmasowana od tyłu kolana, tak aby przeszło przez tkanki miękkie do środka a nie zatrzymało się na rzepce (doustna postać też może być). Kondycji Pan nie straci przez te 2 tygodnie a jeśli tak to troszeczkę, która odbuduje Pan w 2-3 treningi. Oczywiście odwołuje się do Pana rozsądku… nie trzeba rezygnować z biegania tylko się przygotować do niego. Zmienić natężenie, odległość i będzie coraz lepiej. Pozdrawiam serdecznie.