Jak chronić kolana przed obciążeniem?

Jak profilaktycznie chronić kolana przed przeciążeniami, jeśli jestem osobą aktywną i uprawiam różne sporty? Nie mam większych problemów, ale czasami odczuwam krótkotrwały ból w prawym kolanie a chciałabym realizować swoje pasje jak najdłużej.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Jedną z możliwości profilaktyki chorób stawów jest włączenie do diety preparatów zawierających glukozaminę lub kolagen. Zabezpieczy to w przyszłości chrząstkę stawową przed uszkodzeniami.

0

Wiele zależy od sportów, jakie pan uprawia ;)
Sport to zdrowie ;) hm… to slogan :P empirycznie sprawdzony :D

W niektórych sportach przydają się ochraniacze na kolana a w innych wyrozumiali koledzy, z którymi się ćwiczy. Mam na myśli JUDO ;)

Jeśli pan biega ;) w terenie to kolano będzie „długo pracowało ;) ciesząc się dobrym samopoczuciem”, ale jeśli „biega” na orbitreku to po jakimś czasie stan zapalny kolana gwarantowany, – bo dochodzi do sytuacji „przetrenowania stawu”. Natura jest na tyle inteligentna, że daje odpowiednio wcześniej przez ból poczucie zagrożenia kolana a na orbitreku, gdzie nie ma takich przeciążeń jak w naturze nie otrzymamy odpowiednio wcześniej takich sygnałów ( w postaci bólu).

Sport, prawidłowa dieta :) i żelki ;) – stara zasada ;) aby jechać trzeba smarować ;P

Stawy lubią „Gumisie” – takie słodkie mogą być ;)
Galaretki z ogonów wieprzowych albo nóżek również nie są złe ;)

albo ostatecznie „glukozamina” z apteki…

Jak ‘pobolewa’ kolano warto na dzień (w nocy nie!!!) – zastosować opaskę ;) Stabilizuje to kolano jednocześnie miejscowo rozgrzewa, przez co stan zapalny kolana szybciej się ‘rozchodzi po kościach’ i ZDROWIEJEMY. Często zbawienny jest KINESIOTAPING :) w tej technice zdrowieje się mogąc uprawiać dalej swoje pasje.

0

Witam. Istnieje szereg prostych ćwiczeń rozciągających odpowiednie partie mięśniowe, które często wystarczają by zapobiec lub wyeliminować problem zbyt dużych obciążeń. Przede wszystkim warto zadbać o prawidłowe rozciągnięcie mięśnia czworogłowego uda i pasma biodrowo- piszczelowego, które często są odpowiedzialne za problemy bólowe kolan.
Jednak nawet niewielki ból kolana warto zdiagnozować u fizjoterapeuty (najlepiej specjalisty w zakresie fizjoterapii w ortopedii), tym bardziej jeśli aktywnie uprawia Pan/i sport, aby nie doprowadzić do pogłębienia się problemu.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty