Ból kolan po ćwiczeniach na orbitreku

Witam, mam pytanie, od kilku miesięcy ćwiczę na orbitreku (3 razy w tygodniu około 1h) i zaczęły mnie boleć kolana. Jak powinnam je chronić żebym nie musiała rezygnować z ćwiczeń. Słyszałam pozytywne opinie o opaskach magnetycznych na kolana. Czy taka opaska ochroni moje kolana przed takim obciążeniem?

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuje udać się do lekarza ortopedy. Po badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie.

Orbitrek jest ćwiczeniem fajnym. Jednak łatwo przeciążyć stawy, bo jest monotonny. Ruch daje się się wykonać ŁATWO i ciągle TAK SAMO, zupełnie inaczej niż podczas stawiania stopy na gruncie. Gdzie stopa, kolano, biodro inaczej pracuje. Najlepiej udać się do lekarza, żeby 'opanowac' stan zapalny. Zrezygnować na jakiś czas z tej aktywności fizycznej zamieniając ją na inną równie fajną jak np. szybki spacer. Intensywność tego spaceru będzie zdecydowanie mniej obciążająca stawy a równie prozdrowotna. Potem wrócić do orbitreka, ale w proces nazwijmy to 'treningu' wprowadzić różnorodność jak np. 'marszobieg', sam bieg. Ruch zawsze musi być 'zróżnicowany'. Sam w sobie orbitrek tego nie zapewnia, skąd kłopot z kolanami najprawdopodobniej ze zwykłego monoczynnościowego przećwiczenia.