Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 9 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego ponad 3-letnie dziecko nie mówi?

Witam, moje dziecko (chłopiec) ma 3,5 roku a prawie nic nie mówi, nie buduje zdań. Do tego doszła bardzo duża wada wzroku nadwzroczność 9 oraz astygmatyzm. Proszę o poradę gdzie się udać oprócz oczywiście logopedy. Czy istnieje jakiś związek pomiędzy wada wzroku a mowa a raczej jej brakiem. Dziecko mówi po swojemu, używa tylko podstawowych słów typu mama, tata, baba, papa... Z góry dziękuję za informację.
KOBIETA, 33 LAT 2 miesiące temu

Na logopedę nigdy nie jest zbyt późno

Im wcześniej rozpoczniemy leczenie u logopedy, tym krócej terapia będzie trwać. Dlatego też nie warto z tym zwlekać, kiedy tylko zauważymy problemy z mówieniem u naszego dziecka, powinniśmy udać się do specjalisty. O tym, jak pomóc dziecku w prawidłwym mówieniu opowiada aktorka i logopeda Anna Powierza.

Szanowna Pani,duża wada wzroku mogła wpłynąć na to, że dziecko niewyraźnie widziało to, w jaki sposób dorośli się wypowiadają: jak układają wargi, język, zęby. Uczymy się przez naśladownictwo, więc częściowo wzrok na pewno miał na to wpływ. Na powstawanie wad wymowy lub opóźniony rozwój mowy jak w przypadku Pani synka wpływa jednak znacznie więcej czynników - zbyt długie używanie smoczka lub butelki ze smoczkiem, problemy z oddechem (np. oddychanie ustami), problemy z migdałkami, alergiami, wady słuchu, zbyt długie jedzenie papek, nadużywanie wysokich technologii takich jak telewizja, telefon, tablet (dzieci do 2 roku życia nie powinny mieć wcale do nich dostępu, a po skończeniu dwóch lat mogą oglądać prostą i mało dynamiczną bajkę przez maksymalnie dwadzieścia minut). Tego typu czynników jest bardzo dużo, łącznie z anatomicznymi - czasem mowę spowalnia skrócone wędzidełko języka, gdyż dziecko nie jest w stanie wykonywać prawidłowo ruchów artykulacyjnych. Najlepiej zatem wybrać się do neurologopedy i wszystko skontrolować. :) Pozdrawiam i życzę powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy