Początki depresji - czy jestem już chora?

Przez ostatnie kilka dni jestem w strasznym stanie. Czuję się jakby była to depresja. Wróciłam do domu po feriach i nie czuję się dobrze wśród rodziców i domu. W domu czuję się jakbym była w obcym miejscu i przy obcych ludziach. Bardzo przyzwyczaiłam się do babci. Ludzie tutaj są strasznie niesympatyczni dla mnie w szkole. Nie mam znajomych, bo praktycznie nikt mnie nie cierpi. Nie wiem dlaczego czuje się fatalnie, co chwilę płaczę, mam jakieś zaburzenia lękowe oraz nerwowe. Nie mogę opanować złości, jestem nie raz bardzo agresywna. Naprawdę nie wiem co robić :(

Witam!

Piszesz, że Twój nastrój pogorszył się po powrocie z ferii do domu. Z babcią czułaś się dobrze, ale teraz trzeba wrócić do codziennych obowiązków. W wieku dojrzewania, w którym jesteś, takie zmiany mogą wywoływać wiele trudności. Nastrój młodych osób jest bardzo chwiejny i może w trudnych sytaucjach wywoływać objawy depresyjne. Warto, żebyś porozmawiała o tym, co się z Tobą dzieje i jak się czujesz z rodzicami. Oni mogą Cię wspierać i jeśli tego chcesz i potrzebujesz, zabrać do specjalisty. Warto, żebyś skorzystała z pomocy psychologa, bo w ten sposób będziesz mogła przekonać się, czy Twoje dolegliwości to depresja, czy chwilowe pogorszenie nastroju. U babci zapewne czułaś się pewnie i bezpiecznie, natomiast powrót do szkoły i problemy z rówieśnikami mogły zachwiać tę równowagę. Dlatego warto rozmawiać o tym, co teraz czujesz i szukać wsparcia w bliskich osobach. Może telefony do babci pomogą Ci poprawić nastrój, a jej ciepłe słowa dodadzą otuchy i siły do działania. Agresja może być wynikiem nagromadzenia się napięcia emocjonalnego, dlatego tak ważne jest wyrażanie emocji, a nie tłumienie ich. Kiedy mówisz i pokazujesz, co naprawdę czujesz w danej chwili, wtedy to napięcie nie narasta i łatwiej jest sobie poradzić. Staraj się mówić o uczuciach, a nie krzyczeć. Spokojna rozmowa z rodzicami czy przyjaciółmi pozwoli im zrozumieć Twoją sytuację. Kiedy czujesz się samotna i nie masz z kim pogadać o problemach polecam Ci korzystanie z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.

Pozdrawiam