Podejrzenie nerwicy lękowej u 13-latki

dzień dobry moja córka (13 lat) ma chyba nerwicę lękową na początku było tak że nie mogła spać mówiła że ją zatyka strasznie się o nią martwiłam ale poszliśmy do lekarza który przepisał leki i jest już ok ale mówi że bez przerwy czuje jakby miała coś w gardle nigdy mi nie chorowała jakiś czas temu była na badaniach w szpitalu bo podejrzewano u niej tarczycę a dokładnie nadczynność ale wszystko wyszło ok ale nadal to mi nie daje spokoju oraz powiedziała mi że chyba ma astmę bo ma kaszel pomocy

Witam.
Zastanawiam się czy diagnozę "nerwica lękowa" postawił jakiś specjalista czy też Pani sama widzi objawy córki właśnie w kontekście psychologicznym. Objawy przy niektórych typach nerwic bardzo przypominają te występujące w chorobach ciała albo też są dokładnie takie same. Różnica jest w przyczynach, które w przypadku nerwic są natury emocjonalnej, a ciało tylko wyraża jakiś rodzaj wewnętrznego cierpienia czy konfliktu.
Skoro pomimo leków i ustąpienia części objawów inne nadal się utrzymują, a Pani martwi się o córkę i interesuje jej samopoczuciem, sensowne byłoby udanie się do lekarza psychiatry dziecięcego i/lub do psychologa aby skonsultować problem.
W wieku dorastania, a Pani córka w taki wchodzi zachodzi wiele zmian, z którymi czasem trudno jest dziecku/nastolatkowi uporać się, nawet pomimo wsparcia rodziców.

Pozdrawiam.

Justyna Dziwólska - Adamus

www.psychoterapia.lublin.pl

Dzień dobry,
niestety nie ma możliwości dokonania diagnozy poprzez poradę online, konieczna jest wizyta u psychoterapeuty rodzinnego lub dziecięcego.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
Zachęcałabym do rozmowy z lekarzem, jeśli lekarz, po konsultacji i przeprowadzeniu badań diagnostycznych wykluczy chorobę somatyczną, wówczas należy skonsultować córkę z psychiatrą/psychologiem dziecięcym i rozpocząć leczenie nerwicy. Główną metodą leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia, proszę skontaktować się z psychoterapeutą w swoim mieście i umówić się na spotkanie. Terapia daje możliwość pracy nad psychicznymi problemami i negatywnym myśleniem. Wspomaga powrót do równowagi psychicznej, dzięki zmianom błędnych przekonań oraz rozwiązywaniu trudności. Pozdrawiam
Monika Prus
www.renovo-lublin.pl