Podwyższona bilirubina i amylaza

Od 3 lat mam przekroczony średnio dwukrotnie poziom bilirubiny oraz amylazy. W 1989 r. w wieku 12 lat miałam usunięty pęcherzyk żółciowy z kamieniami. W zeszłym roku miałam robioną gastroskopię - wyszła bakteria helicobacter pylori, jest już po leczeniu, oraz stan zapalny żołądka. USG robione 3-krotnie żadnych zmian nie wykazało. GGTP, ASPAT, ALAT, amylaza w moczu w normie, ogólna morfologia w normie. Dziś odebrałam wyniki i są następujące: bilirubina całkowita 3,08 mg/dl - norma *1,00, bilirubina bezpośrednia 0,84 mg/dl - norma *0,3, bilirubina pośrednia 2,24 mg/dl - norma *0,8, alfa amylaza w surowicy 262 u/l norma, 28-100 bilirubina całkowita 46,6 umol/l norma *20, Poziom bilirubiny i amylazy od 3 lat ani razu nie był w normie, co 2-3 miesiące robię kontrolne badania, brałam K*** i C*** - wyniki były bez zmian. Co parę miesięcy mam palący ból w okolicy pępka z wymiotami samą żółcią. Od około roku nie biorę żadnych leków oprócz N*** F***, gdy czuję, że zaczyna palić mnie w okolicach pępka. TK z grudnia 2009 nie wykazało żadnych zmian. Z wynikiem idę do gastrologa za tydzień. Nie wiem, co będzie dalej, bo wyniki amylazy i bilirubiny wciąż złe :( Czy to może być zapalenie trzustki?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Na podstawie przedstawionych przez Panią badań laboratoryjnych, gdzie jest przewaga bilirubiny sprzężonej oraz umiarkowany wzrost amylazy od długiego czasu, poszukałabym patologii w obrębie dróg żółciowych. Patologia w przewodach żółciowych może powodować objawy ze strony trzustki: jak wzrost amylazy, a z czasem prowadzić do zapalenia trzustki - choć w tej chwili nie ma ewidentnych cech, przemawiających za tym rozpoznaniem (prawidłowe usg i TK jamy brzusznej).

Dlatego warto zastanowić się na badaniem EPCW (endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna), które umożliwi zobrazowanie dróg żółciowych drugorzędowych - niestety jest to badanie inwazyjne. Jeżeli nie ECPW, można również pomyśleć o EUS (endoskopowa ultrosonografia) lub MRCP (cholangiopankreatografia MR - pozwala również ocenić drogi żółciowe, czy nie ma w nich zwłóknień, zrostów). Wymienione badania są wysokospecjalistyczne i niestety nie w każdym ośrodku dostępne, ale w związku z opisanymi dolegliwościami warto o któreś z wymienionych badań się pokusić.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!