Podwyższone BASO (morfologia krwi)

Witam. Jestem mężczyzną, 31 lat. Moje pytanie, co to znaczy, jeśli mam BASO 169 i 1,45%??? Wiem, że norma jest do 080. Jak oddawałem krew do laboratorium, byłem jeszcze trochę przeziębiony po odbytej lekkiej chorobie (przeziębieniu). Czy to może być powodem tak podwyższonego BASO? Ponadto, co trochę podwyższone to: LYM 4,37, WBC 11,7, RBC 5,94. Zaniżone: MCV 80,3, MCH 25,5. Czy to oznacza, że powinienem zacząć się martwić? Czy wykonać dodatkowe badania? Czy wyniki rzeczywiście mogą świadczyć tylko o przebytej chorobie? A może objaw jest gdzie indziej? Z kim to skonsultować? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Podwyższona ilość leukocytów (WBC) i limfocytów (LYM) może występować w czasie zarówno trwania, jak i bezpośrednio po infekcji. Jeśli chodzi o MCV i MCH - jeśli oprócz ich niskich wartości, także stężenie hemoglobiny (HGB) wynosi poniżej 14 g/dl, świadczy to o niedokrwistości mikrocytarnej i wymaga ustalenia przyczyny.

Podwyższona ilość bazofilów (BASO) świadczyć może o alergii. Występuje także w niektórych chorobach krwi, jednak ich ilość jest wtedy na ogół znacznie wyższa.

Radziłabym powtórzyć badanie, gdy będzie już Pan zupełnie zdrowy.

Pozdrawiam.