Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 3 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam!

Leukogram służy do oceny układu białokrwinkowego. Przedstawia procentową ilość poszczególnych rodzajów leukocytów wśród wszystkich krwinek białych. Segmenty są to dojrzałe granulocyty obojętnochłonne. Prawidłowa wartość tego parametru wynosi 60-70. W Pani przypadku segmentów jest mniej. Odsetek limfocytów natomiast powinien zawierać się między 20 a 45 - Pani wynik: górna granica normy. Tego typu zaburzenie stosunku dwóch największych populacji leukocytów jest najczęściej trwającą, bądź niedawno przebytą infekcją wirusową (choć możliwe są także inne przyczyny).

Bazocyty to granulocyty zasadochłonne (wynik w normie). Eozynocyty to granulocyty kwasochłonne, norma - od 2 do 4. Do wzrostu wartości tego parametru przyczyniają się najczęściej alergie i zakażenia pasożytnicze. Liczba monocytów w obrazie jest prawidłowa.

Reasumując: wynik leukogramu nie jest do końca prawidłowy, nie sugeruje jednak także żadnej poważnej patologii, którą natychmiast trzeba byłoby diagnozować. Za jakiś czas powinna Pani ponownie wykonać badanie celem oceny tendencji zmian w układzie białokrwinkowym.

Pozdrawiam.

Lekarz w Pododdziale chorób wewnętrznych w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy