Podwyższony poziom prób wątrobowych

Od dłuższego czasu w wynikach badań mam podwyższony lekko poziom prób wątrobowych, natomiast cholesterol mam w normie ale w górnej granicy. Mam też lekką nadwagę przy wzroście 190 cm ważę 115 kilogramów. Od lekarza słyszę żeby przejść na dietę. Na czym ta dieta miałaby polegać oraz czy na obecnym etapie można brać leki na obniżenie cholesterolu i czy utrzymywanie takiego stanu rzeczy grozi czymś poważniejszym.?

Dzień dobry,
Podwyższone próby wątrobowe są najczęściej zwiastunem choroby tego narządu (niestety nie zostały opisane konkretne wyniki, więc nie jestem w stanie podpowiedzieć jakie). Jest to przesłanka do dalszej diagnostyki tj. do wykonania USG wątroby celem określenia stanu narządu. Jeżeli poziom cholesterolu jest granicach normy laboratoryjnej nie ma konieczności podawania leków na obniżenie poziomu cholesterolu. Warto jednak poza cholesterolem zbadać jego frakcje (HDL i LDL) oraz poziom trójglicerydów. Daje to bowiem lepszy pogląd na pracę wątroby i gospodarkę lipidową.
Z wprowadzaniem konkretnych zaleceń dietetycznych można wstrzymać się do momentu wyników USG wątroby. Do tego czasu nie zaszkodzi jednak ograniczenie alkoholu, odstawienie żywności przetworzonej (zawiera mnóstwo chemicznych dodatków bardzo obciążających wątrobę), zrezygnować z produktów smażonych i zwiększyć aktywność fizyczną. Pozdrawiam

witam
Bez zmiany nawyków żywieniowych, prawdopodobnie dorobi się Pan kłopotów z wagą a wątrobie się nie polepszy samo z siebie. Może zamiast sięgać po leki, zmodyfikować nieco jadłospis, i na przykład zmniejszyć kolacje. A wątrobę oczyszczać okresowo ostropestem. To zioło do spożywania w postaci zmielonej.