Pogłębianie się wady wzroku przy noszeniu soczewek kontaktowych

Mam 21 lat, od 2 lat noszę soczewki kontaktowe, rok temu moja wada wynosila -2,5 na prawe i lewe oko, dzis bylam u okulisty i wada spadla do -3,5 tez na prawe i lewe, stad moje pytanie czy to jest normlane czy coś jest nie tak? Okulista sam byl w szoku ze aż o tyle mi wada poleciała, gdzie rok temu miałam już ustabilizowaną

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Krótkowzroczność stanowi wadę wzroku, która pojawia się zwykle w okresie dojrzewania. Stabilizacja wady następuje najczęściej między 15 a 30 rokiem życia, stąd też w tym przedziale wiekowym jest możliwość pogłębiania się wady wzroku. Należy pamiętać, że przy krótkowzroczności należy zachować ostrożność podczas wykonywania wysiłku fizycznego - ciężka praca fizyczna, podnoszenie ciężarów są przeciwwskazane. Proszę zgłaszać się na systematyczne kontrole okulistyczne. Pozdrawiam.