Pokonałam anoreksję, waga ciągle idzie w górę: czy to normalne?

Anoreksję miałam przez 1,5 roku. Mam okres. Wróciłam do prawidłowej wagi i nie wiem co mam zrobić, ponieważ nadal waga idzie w górę - tylko wtedy, gdy trochę więcej zjem. Na przykład, gdy zjem około 800 kalorii, to jest ok, ale gdy zjem więcej niż 800 [1000 , 1500 kalorii] - to waga od razu się podnosi. Proszę o pomoc, bo nie wiem co mam zrobić, żeby waga stała w miejscu i żeby nie szła cały czas do góry. Mój wzrost wynosi 150 cm, waga 43 kg. Aktywność fizyczna: chodzę na zajęcia taneczne 2 razy w tygodniu, ćwiczę na w-fie i chodzę na spacery.

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

Niestety w Twoim przypadku masa ciała może się nieco zwiększyć, ponieważ zbyt radykalnie ograniczyłaś kalorie. Twój organizm ma w tym momencie bardzo wolne tempo metabolizmu, które zwiększysz poprzez aktywność fizyczną i paradoksalnie dzięki zwiększeniu podaży kalorycznej. Powinnaś to jednak robić powoli, np. teraz zwiększyć kaloryczność o 50 kcal, a po miesiącu czy dwóch o następne 50 kcal i tak po długim czasie powinnaś dojść do minimum 1500 kcal. Jesteś bardzo niska, ale to może się wkrótce zmienić, jeśli Twój jadłospis będzie urozmaicony i zdrowy. Warto udać się do poradni dietetycznej, gdzie dietetyk ułoży jadłospis przeznaczony specjalnie dla Ciebie i Twoich potrzeb.

Pozdrawiam.