Pomóżcie mi stracić brzuch?

Nazywam się Agnieszka mam 13lat i ważę 64 kilogramy i mam 157cm wzrostu. Mam spory brzuch, i to przeszkadza mi w wielu sprawach w życiu. Stosowałam wiele tabletek na schudnięcie ale to mi nie pomagało. Jak zastosowałam dietę po operacji kolana to schudłam 7kg lecz prędko przybrałam więcej. Proszę pomóżcie mi bo nie wiem co mam zrobić, załamuję się bo przez moją nadwagę jestem inna od moich rówieśników. Pozdrawiam, Agnieszka M.

Witam,

Stosowanie tabletek na odchudzanie bez diety i ćwiczeń raczej niewiele pomoże.
Nie są one także polecane nastolatkom.
Lepiej zaoszczędzić pieniądze i kupić jakiś przyrząd do ćwiczeń - piłkę, czy gumy rozciągające, hantle.

"Boczki" związane są z typem sylwetki określanym jako "jabłko" (tkanka tłuszczowa gromadzi się głównie w okolicy brzucha, talii) - i co istotne, osobom o takiej budowie łatwiej uzyskać zgrabną sylwetkę.
Reagują one szybciej na zastosowaną dietę i ćwiczenia.

Widoczny brzuszek może być także fektem nieprawidłowej, ciężko strawnej diety.

Z diety należało by wyeliminować:
napoje alkoholowe (mam nadzieję, iż w Twój wiek powoduje, iż nie praktykujesz picia alkoholu), mocną kawę i herbatę, wody gazowane, kolorowe napoje, tłuste wędliny, serki topione, typu fromage, feta,sery zółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, "fast-food'y", gruszki, daktyle, czereśnie, ciasta, ciasteczka.

Wypukłość brzuszka mogą potęgować przyprawy, takie jak: ocet, pieprz, curry, papryka, ziele angielskie, liść laurowy, gorczyca, gałka muszkatułowa, czy musztarda.

Podobny efekt wywołują warzywa kapustne, czy czosnek, cebula, nasiona roślin strączkowych.
Oleje lepiej dodawać jako element surówek, aniżeli na nich smażyć (dzięki temu będą łatwiej trawione i nie spowodują długiego zalegania w żołądku).

Przykładowe ćwiczenia  na płaski brzuch to:
•    brzuszki proste,
•    brzuszki skośne,
•    skłony w przód do siadu równoważnego,
•    brzuszki na piłce (w tym wypadku dodatkowo trzeba pokonać niestabilność piłki, co pobudza do pracy mięśnie głębokie),
•    prostowanie kończyn dolnych ze stopami lekko uniesionymi nad podłogą,
•    unoszenie miednicy w leżeniu na plecach,
•    "rowerek",
•    zginanie tułowia w bok w leżeniu bokiem.

Nie napisałaś, czy wspomniana kontuzja kolana powoduje jakieś ograniczenia ruchowe, np. nie możesz wykonywać pewnych form ćwiczeń.
Jeśli nie jesteś pewna - zawsze skonsultuj się z fizjoterapeutą, lub lekarzem (skutki kontuzji mogą być poważne).

Proponowałabym Ci zapoznanie się z Piramidą Zdrowego Żywienia.
Jest ona dostępna pod adresem:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci

Zalecałabym  spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu.
Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli.
Należy dokładnie żuć każdy kęs.
Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.
Zastosowanie może mieć:
•    wyeliminowanie nadmiernej ilości tłuszczu w diecie (na rynku istnieje wiele margaryn tupu light, które często mają nawet 3 razy mniej kalorii niż masło, gotowanie na parze, tradycyjne gotowanie są lepsze od smażenia)
•    spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych (gruboziarnistych kasz, razowego makaronu, pieczywa ciemnego -wydłużają uczucie sytości)
•    włączenie do diety większej ilości warzyw i owoców
•    ograniczenie dodawanego cukru
•    ograniczenie ilości wypijanych napojów kolorowych, zjadanych słodyczy etc.
•    zamiana tłustych mięs na chude (szynkę z piesi kurczaka, szynkę gotowaną etc.)
•    włączenie do jadłospisu ryb.
Codziennie ćwicz co najmniej przez 30 minut i poproś rodziców, aby zapisali Cię na wizytę u dietetyka pediatrycznego.
Wiem, że może to być ciężkie, ale wyeliminuj słodycze ze swojego jadłospisu.

Ostatecznej oceny Twojej masy ciała powinien dokonać lekarz w czasie wizyty kontrolnej.
Nie jestem w stanie dokładnie ocenić Twoich parametrów, m.in. z tego powodu, że jest to jedynie porada internetowa.
Na masę ciała wpływa także:
* budowa ciała,
* masa kośćca,
* zawartość wody,
* czy rozwój tkanki mięśniowej, która waży więcej, niż tkanka tłuszczowa (jeśli ćwiczysz może dojść do zwiększenia masy ciała, jest to jednak przyrost pozorny, związany z rozwojem mięśni)
także nie przejmuj się i udaj na kontrolę lekarską.
Warto także wykonać podstawowe badania (m.in. stężenie hormonów we krwi etc).

Pozdrawiam