Porady dietetyczne w celu wyszczuplenia sylwetki

Witam. Mam 17 lat. Ważę 56 kg przy wzroście 155 cm. Chciałabym zrzucić parę kilo. Trochę wyszczuplić swoją sylwetkę. Prosiłabym o jakieś porady dotyczące odżywiania, jakiejś diety. Ćwiczenia, które by mi w tym pomogły. Z góry dziękuję :)
17 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Niezwykle ważne w tym zakresie jest wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych.
Codzienny jadłospis powinien składać się z 5, rozłożonych równomiernie w czasie posiłków- śniadania, II śniadania, obiadu, zdrowego podwieczorku i kolacji.
Procentowy udział energii w codziennej racji pokarmowej, powinien wyglądać następująco:
białko 15% (głównie chude mięso i ryby, jaja, mleko i produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu)
węglowodany 55% ( produkty zbożowe pełnoziarniste, orzechy, nasiona, świeże warzywa)
tłuszcze 30% (oleje roślinne dodawane na surowo, ryby morskie - kwasy omega 3)
Wykluczeniu podlegają produkty słodzone (słodycze, napoje typu cola, soki dosładzane i wody smakowe) oraz tłuste przekąski (chipsy, krakersy itp.)
Preferowaną obróbka kulinarną powinno być gotowanie w wodzie, gotowanie na parze i pieczenie w folii.
W wymodelowaniu sylwetki pomoże też regularna aktywność fizyczna. Zalecam ćwiczenia każdego dnia, minimum 30 min. Może to być bieganie, pływanie, aerobik, czy jakkolwiek inna forma.