Porażenie fałdów głosowych

Witam! Mój mąż został zaatakowany i otrzymał trzy ciosy nożem w głowę. Największa rana to przecięcie języka, policzka, szyi, złamanie żuchwy. Został porażony nerw podjęzykowy. Przez to mąż ma sparaliżowaną lewą stronę języka, ale największy problem to bardzo słaby głos, jak u starszego człowieka (mąż ma 46 lat). Stało się to 7 miesięcy temu. Laryngolog powiedział, że nalewki się krzyżują i uszkodzona też została krtań. W badaniu kamerą u foniatry lekarz kazał mężowi wymawiać "y" i wtedy powiedział, że lewa strona nie rusza się w ogóle. Czy jest jakaś szansa na operację, by przywrócić głos? Mąż nie może krzyknąć, jest załamany. Często słyszy pytanie, ile poprzedniego dnia wypił, że tak mówi. Pracował jako taksówkarz, teraz jest to niemożliwe. Proszę o jakieś wskazówki, jak można mu pomóc. Z góry dziękuję za pomoc.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, w leczeniu porażeń fałdów głosowych (myślę, iż z tym mamy tu do czynienia) w zależności od zaburzeń funkcji krtani stosuje się farmakoterapię, fizykoterapię czy leczenie chirurgiczne. Każdemu z tych etapów towarzyszy rehabilitacja foniatryczno-logopedyczna. Leczenie operacyjne zazwyczaj poprzedza 6-12 miesięczna terapia zachowawcza. Leczenie chirurgiczne ma na celu przywrócenie funkcji oddechowej, przywrócenie lub poprawienie funkcji głosowej, przywrócenie funkcji obronnej krtani w przypadkach utrzymującego się zachłystywania śliną lub pokarmami. W porażeniu jednostronnym podstawowym celem jest przywrócenie lub poprawienie funkcji głosowej, który w większości przypadków osiąga się leczeniem zachowawczym. W przypadku nieefektywnego leczenia zachowawczego, stosuje się leczenie chirurgiczne mające za zadanie przywrócenie lub poprawienie funkcji głosowej krtani. Porażenie obustronne fałdów głosowych w przeważającej większości wymaga leczenia chirurgicznego, które stanowi wyzwanie dla chirurga, ponieważ poszerzenie szpary głośni polepsza wydolność oddechową, ale pogarsza warunki emisji głosu. Zabiegi chirurgiczne jak w porażeniu jednostronnym tak i obustronnym mogą być wykonywane z dojścia wewnątrz i zewnątrzkrtaniowego. Po ewentualnym zabiegu mogą wystąpić powikłania w postaci krwawienia, obrzęku krtani, zaburzeń połykania. W miejscu operacyjnym z czasem możliwy jest rozrost ziarniny, czy pojawienie się zrostu, które mogą powodować duszność i wymagać ponownej operacji. W przypadku Pani męża konieczna jest konsultacja z lekarzem, najlepiej w ośrodku akademickim, gdyż placówki takie posiadają specjalistyczny sprzęt i doświadczenie w tego typu zabiegach. Niestety nie jestem w stanie określić na ile zabieg, o którym wspominam, będzie pomocny i pozwoli przywrócić prawidłową zdolność artykulacji.