Powiększenie brzucha przy braniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam. Przez kilka miesięcy brałam tabletki antykoncepcyjne. Ostatnio odstawiłam je. Nie jestem w ciąży (miałam regularnie krwawienia), ale zauważyłam, że powiększył mi się brzuch, jest wzdęty, gromadzą się gazy i nie dopinają się moje ubrania, trochę też powiększyły mi się piersi, ale z tego powodu się cieszę, ze wzdętego, powiększonego brzucha mniej. Moje pytanie brzmi - czy jest to przyczyną zażywania tabletek antykoncepcyjnych, czy wyjaśnienia tego problemu powinnam szukać u innego lekarza?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wzdęcia są jednym z częstszych skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej. Występują one u około 1-10% kobiet ja stosujących. Jednak Pani napisała, że odstawiła pigułki, więc wzdęcia nie mogą być skutkiem ich stosowania. Przyczyny wzdęcia mogą być różne: głównie niewłaściwa dieta, brak ruchu, stres, czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego (nie są zbyt groźne, choć uciążliwe). A czy ważyła się Pani ostatnio? Jeśli zauważyła Pani u siebie powiększony obwód brzucha oraz powiększenie piersi, to może to być po prostu skutkiem przybrania na masie. Jeśli wymienione przeze mnie przyczyny nie wyjaśniają Pani problemów, proszę udać się do lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam!