Powiększony brzuch u 40-latka

Witam. Mam 40 lat, 180cm wzrostu i 92kg wagi. Nie jestem otyły, ale moim problemem jest brzuch. Mam 106cm w pasie i to mnie martwi. Co może być przyczyną brzucha typu "mięsień piwny" choć proporcje reszty ciała są prawidłowe. Nie objadam się, nie piję piwa. Do tej pory nie zwracałem na ten fakt uwagi, ale z biegiem czasu coraz bardziej mnie to martwi. Proszę o sugestie i porady. Pozdrawiam Michał

Witam serdecznie,
A czy temu wydęciu brzucha towarzyszą przelewania, bóle, skurcze, dyskomfort po spożyciu pokarmów?
Czy kuje Pana w prawym boku, to może być taki mdlący ból, czasami też na tego typu ból nie zwracamy uwagi, bo nie przeszkadza w codziennym życiu i go bagatelizujemy.
Efektem powiększenia brzucha może być zatrzymanie wody, związane z wątrobą i jej nieprawidłowym funkcjonowaniem.
Może mieć Pan też problem z jelitami, co również mogło wydęć brzuch.
Przyczyn może być kilka. Poza tym przy wzroście 180 cm i tej masie ma Pan nadwagę i "brzuszek" jak najbardziej mógł urosnąć, bo nagromadził się tam tłuszcz. Wówczas mówimy o typowej otyłości typu jabłko.
Jeśli to wszystko tak Pana niepokoi, to zalecam udanie się do lekarza pierwszego kontaktu i poproszenie o skierowanie do poradni gastroenterologicznej w celu wykonania odpowiednich badań. Jeśli jednak nie ma Pan objawów o których wspomniałam, to efekt powiększonego brzucha związany jest z Pana nadwagą.
W razie pytań jestem do dyspozycji.