Wzrost wagi u 22-latka

Mam problem bo staje sie coraz bardziej grubszy mam 22lata wzrost okolo 170 cm noi wage okolo 90kg. Z dnia na dzien muj brzuch staje sie coraz bardziej wiekszy. Co zrobic aby stracic brzuch i miec szczupla sylwetke?

Dzień Dobry
Rzeczywiście niepokój jest słuszny gdyż waga 90 kg przy wzroście 170 w wieku 22 lat jest stanowczo za duża. Zwłaszcza, że tkanka tłuszczowa w głównej mierze usytuowana jest na brzuchu czyli, że mamy do czynienia z otyłością brzuszną, a więc tej najbardziej niebezpiecznej z punktu widzenia zdrowia bo grożącej obtłuszczeniem narządów wewnętrznych m.in. wątroby. U Panów często mówi się o dodatkowym tzw. mięśniu piwnym. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie czy nie nadużywa Pan np. picia piwa, które sprzyja m.in. tyciu. Poza tym jak wyglądają Pana posiłki, czy są regularne czy też najbardziej obfity jada Pan późnym wieczorem co również bardzo sprzyja budowaniu zbędnej tkanki tłuszczowej. Czy uprawia Pan jakikolwiek sport? Jeśli owe tycie nie ma podłoża zdrowotnego na pewno warto zacząć zdrowo się odżywiać i prowadzić aktywny tryb życia który poprawi samopoczucie i wygląd sylwetki.
By móc najskuteczniej doradzić Panu jak zdrowo i trwale zrzucić zbędne kilogramy należy szczegółowo przeanalizować jadłospis oraz tryb życia. Wówczas udało by się opracować indywidualne zalecenia zdrowotno-dietetyczne.

pozdrawiam
Agnieszka Biernat

Najprościej rzecz ujmując, w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się temu co, kiedy i ile Pan zjada. Byś może przyczyną wzrostu wagi jest nadmierna konsumpcja w stosunku do zapotrzebowania energetycznego Pana organizmu. Może Panu w tym pomóc dietetyk, który przeanalizuje Pana styl życia oraz odżywiania, wskaże przyczyny tycia i określi zalecenia. Jeśli jednak przyczyna tycia nie leży w jedzeniu, to może być ona spowodowana jakims stanem chorobowym. Wówczas pomóc mogą tylko badania oraz lekarz. Jedną z najczęstszych przyczyn tycia jest niedoczynność tarczycy.