Najlepiej jest skonsultować swoją sytuację ze specjalistą. Gorączka to raczej wynik infekcji aniżeli zaprzestania diety - zapewne jest to zbieg okoliczności. Natomiast co do faktu, że po zaprzestaniu diety zaczęła Pani tyć - w przypadku restrykcyjnej diety jest to zupełnie normalne. Niska podaż kalorii powoduje adaptację organizmu i zmniejszenie podstawowej przemiany materii - jeżeli więc zacznie się Pani normalnie odżywiać - dotychczas odpowiednia dla Pani ilość kalorii po diecie jest zdecydowanie za wysoka i powoduje gromadzenie tkanki tłuszczowej. W tej sytuacji najlepiej jest przedstawić specjaliście szczegółowo jak wyglądała Pani dotychczasowa dieta (podaż energetyczna, rozkład posiłków, energii i składników odżywczych w ciągu dnia, aktywność fizyczna, czas trwania, ilość zrzuconych kilogramów, sposób odżywiania przed dietą), który pomoże dobrać w oparciu o te informacje odowiedni sposób powrotu do normalnego sposobu odżywiania się oraz zminimalizować negatywne odczucia jak uczucie głodu czy obsesyjne myślenie o kaloriach.
Droga Pani!
Zmiana nawyków żywieniowych, skutkująca spadkiem masy ciała, powinna być wykorzystywana przez całe życie. Domyślam się, że pisząc o "normalnym" jedzeniu ma Pani na myśli powrót do nawyków sprzed procesu odchudzania. Odradzam taki krok, bowiem takie jedzenie doprowadziło Panią do nadmiernej masy ciała. Proponuję skorzystać z pomocy dietetyka, który wskaże Pani na co powinna Pani zwracać uwagę wybierając produkty i potrawy. Przede wszystkim proszę nie zapominać o tym, że zawsze w ciągu 1. godziny od wstania z łóżka należy jeść śniadania, lepiej jest jeść częściej, ale mniejsze porcje, kolację powinna Pani spożywać 3-4 godziny przed położeniem się spać i należy wypijać w ciągu dnia 1,5-2 l wody. Proszę jadać duże ilości warzyw, szczególnie surowych. Dokładnie zbilansowana dieta pomoże Pani unikać odczuwania głodu.
Pozdrawiam!
kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl
Szanowna Pani,
Ciężko cokolwiek powiedzieć bez danych dotyczących Pani wysokości i masy ciała. Powrót do normalnego żywienia może w Pani przypadku oznaczać powrót do złych nawyków żywieniowych, które spowodowały nadmierną masę ciała (o ile wystąpiła).
Uważam, że w Pani przypadku niezbędna będzie wizyta u dietetyka, który odpowiednio doradzi i dopasuje żywienie, a także oceni Pani dotychczasowy sposób odżywiania.
Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
www.swiatodzywiania.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Problemy w zmienieniu nawyków żywieniowych i odchudzanie po porodzie – odpowiada Mgr Alicja Golonka
- Jak nauczyć zdrowych nawyków żywieniowych? – odpowiada Mgr Agata Przytuła
- Powrót do normalnego żywienia po laparoskopii jajnika – odpowiada Mgr Anna Jachna
- Jak wrócić do diety po wystąpieniu efektu jojo? – odpowiada Mgr Elżbieta Sternal
- Zmiany nawyków żywieniowych i ćwiczenia – odpowiada Mgr Małgorzata Talaga-Duma
- Eliminacja złych nawyków żywieniowych – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Jaka dieta dla 10 trenującego pływanie? – odpowiada Sylwia Ogrodowczyk
- Tycie bez zmian nawyków żywieniowych – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Zapotrzebowanie kaloryczne na diecie redukcyjnej – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Jaka jest odpowiednia waga do wzrostu 163 cm? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
artykuły
Co jest lepsze? Trzy duże posiłki czy kilka mniejszych w ciągu dnia?
Dwa? Trzy? A może pięć posiłków dziennie? Ile rzec
Boom na dietetyków. "Co drugi pacjent boryka się z tym samym problemem"
Dietetycy stają się coraz bardziej popularni - akt
Żywienie w chorobie - wywiad z ekspertem
Dr Krystyna Pogoń jest specjalistką w dziedzinie ż