Powrót do zdrowia po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Witam, jestem po operacji pęcherzyka żółciowego metodą klasyczną. jak w takich przypadkach wygląda powrót do zdrowia? przez jaki czas po operacji należy się oszczędzać, po jakim czasie można wychodzić na dłuższe spacery, po jakim czasie można zacząć jeździć rowerem, do ilu kilogramów można dźwigać przedmioty, po jakim czasie można zacząć wykonywać proste ćwiczenia takie jak pompki, brzuszki, podciąganie na drążku? proszę o wypisanie poszczególnych etapów, aby zniwelować ryzyko przepukliny

przez jaki czas po operacji należy się oszczędzać?
- bardzo rygorystycznie przez 2-3 tygodnie
po jakim czasie można wychodzić na dłuższe spacery?
- po 2 tyg.
po jakim czasie można zacząć jeździć rowerem
po 4 tyg.
do ilu kilogramów można dźwigać przedmioty?
- po miesiącu około 10 kg, po 2-3 miesiącach maksymalne obciążanie
po jakim czasie można zacząć wykonywać proste ćwiczenia takie jak pompki, brzuszki, podciąganie na drążku?
- po 2-3 miesiącach
Zalecam dietę wątrobową przez miesiąc po zabiegu.

Lek. Anna Aseńko Chirurgia

Witam,

najlepiej o takie zalecenia zapytać lekarza, który wykonywał operację, bo to on ponosi odpowiedzialność za powodzenie zabiegu, więc on powinien ustalić co zaleca po takiej operacji. Standardowo u swojego pacjenta zaleciłabym przez pierwszy miesiąc spacery i podnoszenie maksymalnie ciężaru 1 kg. Później można nieznacznie zwiększyć wysiłek. Po równym terenie niewyczerpująca przejazd rowerem może wchodzić w grę, jednak trzeba uważać na wszelkie czynności powodujące napinanie mięśni brzucha (tzw. tłoczni brzusznej) . Do trzech miesięcy po zabiegu klasycznym zalecałabym raczej ćwiczenia o charakterze spacerów, spokojnej jazdy na rowerze itp. W tym okresie 3 miesięcy zalecałabym noszenie tzw pasa przepuklinowego.

Pozdrawiam,

Anna Aseńko

Witam
Wiele zależy o masy ciała i wzrostu (BMI) jeżeli jest ok. To po ok 3-4 tygodniach można wrócić do pierwotnej aktywności.
pozdrawiam