Powstrzymywanie się od masturbacji a depresja

Czy w ciągu długiego okresu wstrzymywania sie od masturbacji seksi i orgazmu ( miesiac, 3 miesiace albo pol roku) u mezczyzny moze to powodowac depresje ? Lęki lub jakiekolwiek inne zaburzenia ?:) Pytam bo ilekroć tego próbuję czuje się gorzej, a orgazm przeciez ma wplyw relaksujacy i odprezajacy i poprzez naplyw endorfin do mozgu rozweselajacy. Proszę o jasną odpowiedź.
MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu

Teoria Becka

A. T. Beck jest twórcą teorii poznawczej, która wykorzystywana jest przy leczeniu depresji. Na czym polega wspomniana teoria poznawcza? Na ten temat wypowiada się psychiatra - Agnieszka Jamroży.

Witam. Może powodować depresję bo tak Pan nauczył się dostarczac sobie satysfakcji i radzić z przykrymi emocjami, zeby się lepiej czuć. Natomiast to nie znaczy, żeby tak właśnie sobie radzić co prowadzić moze do uzależnienia- seksoholizmu.
Zachęcam do kontaktu z psychologiem, seksuologiem bądź do psychoterapii.
Magdalena Brabec

0

Dzień dobry!

Brak aktywności seksualnej, ciągła frustracja seksualna może mieć negatywny wpływ na nastrój, ogólny stan psychiczny. Sama w sobie nie będzie jednak jedyną przyczyną klinicznej depresji, czy zaburzeń lękowych. Te głębsze zaburzenia zawsze mają złożone przyczyny, płyną z kilku źródeł. Nie mniej jednak permanentne niezaspokajanie potrzeb seksualnych może być jednym z takich źródeł. Pytanie, dlaczego dana osoba nie współżyje przez dłuższy czas? Nie ma możliwości, okazji? (jeśli tak, to dlaczego) Nie chce, celowo i świadomie odmawia sobie seksu? Jakie stoją za tym obawy, kompleksy, przekonania czy idee? Jaki jest osobowość takiego mężczyzny? Jakie są jego przekonania i dotychczasowe doświadczenia w sferze seksualnej? Jakie są jego mocne strony, a jakie trudności? Jeśli ktoś przeżywa wyraźne trudności w sferze seksualnej, zazwyczaj pojawiają się one również w innych sferach życia. Może się jednak również zdarzyć, że sytuacja braku współżycia wynika z naturalnych przyczyn, np. partnerka w zagrożonej ciąży z zakazem współżycia, inna choroba, zabieg operacyjny, która uniemożliwia aktywność seksualną na dłuższy czas lub związek na odległość (np. kilkumiesięczna delegacja jednego z partnerów). Takie sytuacje zdarzają się części ludzi i, mimo naturalnej frustracji seksualnej, możliwe jest mądre poradzenie sobie z nimi bez negatywnych konsekwencji dla siebie samego czy związku.

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty