Powstrzymywanie się od seksu i masturbacji

Czy może długotrwałe powstrzymywanie się od seksu / masturbacji zaszkodzić męskiemu zdrowiu? Około 2,5 lat nie mam seksu, masturbacja zdarza się raczej rzadko. Jestem osobą paląca, biorę lek przeciwdepresyjny. Jakie skutki w dłuższym czasie mogą się pojawić. Dodam jeszcze że mam 29 lat, policji już nie mam.

Wszystko zależy od kontekstu sytuacyjnego, zdrowotnego, psychologicznego, duchowego i innych czynników. Pobiera Pan antydepresanty, a więc przypuszczalnie jest Pan pod opieką lekarza psychiatry. Proponuję, żeby temat poruszył Pan ze swoim lekarzem. Sądzę, że warto byłoby go spytać, czy nie poleciłby znanego sobie psychologa, a może nawet seksuologa-psychologa. To jest temat na dłuższą rozmowę. Pozdrawiam i życzę, żeby nie było potrzebne zażywanie leków. JW, Poznań.