Poziom trójglicerydów 400 pomimo zdrowego trybu życia

Pytanie do lekarza dietetyka Dzień dobry, mam 50 lat, 166 cm wzrostu, 59 kg wagi, codziennie chodzę na spacery, a poziom trojglicerydów 400! Odżywiam się zdrowo, lekkie posiłki i jem bardzo dużo owoców ( bardzo lubię). Co mam zrobić? Proszę o pomoc. Nie chcę brać leków. Z góry dziękuję za odpowiedz. Katarzyna

Proszę się udać do dietetyka, który dokładnie przeanalizuje Pani sposób odżywiania i tryb życia i określi na ile sprzyjają one hipercholesterolemii. Fakt, iż Pani zdaniem odżywia się Pani zdrowo nie oznacza, że dieta jest w prawidłowy sposób ukierunkowana na walkę z nieprawidłowymi wynikami frakcji lipodowych. Szczególnie jest Pani zagrożona jeżeli Pani dieta jest niskotłuszczowa, gdyż głównym narzędziem do walki z "cholesterolem" jest dieta bogata w tłuszcze zawierające NNKT i eliminująca tłuszcze utwardzone (jak margaryna!). Prosze się jednak liczyć z tym, że nawet idealnie prowadzona dieta może nie być wystarczająca do zmiany nieprawidłowych wyników (nasz organizm również syntetyzuje cholesterol i jeżeli jego prawidłowy metabolizm jest upośledzony tylko odpowiednia terapia lekami może pomóc). Życzę powodzenia.