Witam,
czy uważa Pani, że ilość spożywanego alkoholu przez Pani ciocię i jej partnera to już problem? Jeśli tak, to w pierwszej kolejności dobrze byłoby z nimi porozmawiać (nie przez telefon, twarzą w twarz). Powiedzieć im o swoich obawach i lękach. Powiedzieć, że jeśli potrzeba, może Pani znaleźć im pomoc specjalisty.
Podkreślam jednak pytanie: czy jest możliwe, że Pani obraz jest odrobinę spaczony? Ma Pani z rodziną kontakt telefoniczny (codzienny), ale nie widzi Pani co dzieje się w domu. Nie wie Pani jak często i w jakiej ilości spożywają alkohol. Może nawet nie ma Pani pewności, że to na alkohol pożyczają pieniądze? Istnieje mnóstwo pytań, na które brakuje odpowiedzi i podejrzewanie kogoś na tej podstawie o alkoholizm mogą być zdecydowanie naciągane, a rozmowa w takim wypadku może doprowadzić do konfliktu.
Pozdrawiam
Ważne, żeby Pani sama określiła zasady, na jakich chce pomagać swoim bliskim, a także innym osobom. Pomaganie innym powinno odbywać się w granicach, które są dla Pani do.zaakceptowania, inaczej może mieć Pani poczucie wykorzystania, nadużycia. Dlatego po pierwszy warto zastanowić się, czy taka częstotliwość pożyczania pieniędzy i takie kwoty są dla Pani do zaakceptowania. Druga kwestia to to, na co te pieniądze są przeznaczane. Jeżeli ma Pani wątpliwości, warto porozmawiać z ciocią, wyjaśnić sytuację. Jeżeli natomiast jest Pani pewna, że pieniądze są przeznaczane na alkohol i nie ma Pani na to zgody, może Pani odmówić takiej formy pomocy.
Witam, szczera rozmowa z ciocią powinna wyjaśnić Pani wątpliwości- będzie to okazja żeby okazać swoje zainteresowanie i zaproponować inne rodzaje pomocy zamiast wyłącznie finansowej (choćby dobór miejsca w którym ciocia będzie mogła skorzystać z pomocy psychologa gdyby miała takie życzenie). Da to Pani również możliwość określenia w jasny sposób swojego stanowiska i postawienia granicy do której jest Pani skłonna oferować dalszą pomoc finansową. Pozdrawiam, Monika
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Podkradanie pieniędzy przez 10-letnią córkę – odpowiada Mgr Marta Wilk
- Alkoholizm u bliskiej osoby – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Palenie trawki i notoryczne pożycznie pieniędzy – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Alkoholizm w rodzinie. Co robić? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Co mam robić, gdy moje dziecko okrada mnie z pieniędzy? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jak radzić sobie z obsesją na punkcie pieniędzy? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Kłopoty w relacjach z partnerem – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Problem z nadmiernym wydawaniem pieniędzy – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Stres i problemy w rodzinie – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Alkoholizm w rodzinie – odpowiada Lek. specjalista psychiatra, Alina Nowicka