Pożyczanie pieniędzy w rodzinie a alkoholizm

Sama jakis czas temu zaproponowalam cioci i jej partnerowi ze kiedy beda w potrzebie mogą sie do mnie zgłosić po pomoc. Mam z nimi swietny kontakt mieszkamy 80km od siebie dlatego kontaktujemy sie telefonicznie codziennie. Jednak od czasu kiedy zaproponowalam pomoc ciagle chcą pozyczac ode mnie równe sumy to 40, 50zl zawsze im pozyczam-wysylam poczta a oni ZAWSZE co do grosza mi oddaja ale wiekszosc kasy wydaja na alkohol Pozyczac dalej wiedzac ze to przepijaja wszystko i marnują swoje zdrowie?

Witam,

czy uważa Pani, że ilość spożywanego alkoholu przez Pani ciocię i jej partnera to już problem? Jeśli tak, to w pierwszej kolejności dobrze byłoby z nimi porozmawiać (nie przez telefon, twarzą w twarz). Powiedzieć im o swoich obawach i lękach. Powiedzieć, że jeśli potrzeba, może Pani znaleźć im pomoc specjalisty.

Podkreślam jednak pytanie: czy jest możliwe, że Pani obraz jest odrobinę spaczony? Ma Pani z rodziną kontakt telefoniczny (codzienny), ale nie widzi Pani co dzieje się w domu. Nie wie Pani jak często i w jakiej ilości spożywają alkohol. Może nawet nie ma Pani pewności, że to na alkohol pożyczają pieniądze? Istnieje mnóstwo pytań, na które brakuje odpowiedzi i podejrzewanie kogoś na tej podstawie o alkoholizm mogą być zdecydowanie naciągane, a rozmowa w takim wypadku może doprowadzić do konfliktu.

Pozdrawiam

Ważne, żeby Pani sama określiła zasady, na jakich chce pomagać swoim bliskim, a także innym osobom. Pomaganie innym powinno odbywać się w granicach, które są dla Pani do.zaakceptowania, inaczej może mieć Pani poczucie wykorzystania, nadużycia. Dlatego po pierwszy warto zastanowić się, czy taka częstotliwość pożyczania pieniędzy i takie kwoty są dla Pani do zaakceptowania. Druga kwestia to to, na co te pieniądze są przeznaczane. Jeżeli ma Pani wątpliwości, warto porozmawiać z ciocią, wyjaśnić sytuację. Jeżeli natomiast jest Pani pewna, że pieniądze są przeznaczane na alkohol i nie ma Pani na to zgody, może Pani odmówić takiej formy pomocy.

Witam, szczera rozmowa z ciocią powinna wyjaśnić Pani wątpliwości- będzie to okazja żeby okazać swoje zainteresowanie i zaproponować inne rodzaje pomocy zamiast wyłącznie finansowej (choćby dobór miejsca w którym ciocia będzie mogła skorzystać z pomocy psychologa gdyby miała takie życzenie). Da to Pani również możliwość określenia w jasny sposób swojego stanowiska i postawienia granicy do której jest Pani skłonna oferować dalszą pomoc finansową. Pozdrawiam, Monika