Witam,
Tak nie można! Ręcę opadają, gdy słyszy się o takich lekarzach i ludziach w ogóle, ale nie wolno się przez to nierozsądnie żywić, a tym bardziej załamywać!
Stanowczo apeluję o zrezygnowanie z głodówki! Co osiągnęła Pani przez te 3 dni? Nic... Wcale Pani nie schudła, a jedynie odwodniła organizm, poza tym ma Pani pusty żołądek, przez co też wydaje się, że mniej Pani waży. Nie w ten sposób należy się odchudzać! Dieta to nie głodówka, a zbilansowany i smaczny sposób na prawidłową masę ciała. Teraz organizm przestawia się na spowolniony metabolizm tak by przetwać "stan kryzysu". Po okresie głodówki żołądek się wypełni jedzeniem oraz piciem i waga wróci do normy.
Co radzę?
1. zaprzestajemy głodówki
2. proszę o podanie wzrostu, gdyż w ten sposób da się określić, ile kg należałoby zrzucić. Prosiłabym tez o określenie aktywności fizycznej (jak spędza Pani dzień, czy ma pracę siedzącą/studiuje, czy uprawia sporty itd.)
3. dopóki nie znam bliższych danych, trudno mówić o jakiejś konkretnej diecie i zapotrzebowainu energetycznym... Proszę nie zaczynać przysłowiowej diety 1000kcal, gdyż to może być za mało dla Pani organizmu i tylko spowolni Pani przemianę materii.
Tymczasem prosiłabym o wdrożenie podstawowych nawyków żywieniowych:
-unikaj jak ognia: słodzonych kolorowych napojów, fast-foodów, dżemów, tłustych produktów, słonych przekąsek, słodyczy (ewentualnie pozwaj sobie na niewielkie ich ilości, ale jeśli nie umiesz poprzestać na kawałeczku czekolady, lepiej nie kuś losu i jedz zamiast tego sorbety, galaretki z owocami, budynie na mleku; jeśli ciągnie Cię do smaku słodkiego, możesz np. przyrządzić naleśniki z owocami czy owsiankę z dodatkiem rodzynek/suszoncyh śliwek itd.)
-proponuję zjadać 4-5 posiłków dziennie, małych objętościowo, po których czuć jeszcze przez chwilę głód (uczucie sytości pojawia się do godziny od skończenia posiłku); będzie to większe śniadanie, obiad i kolacja oraz mniejsze II śniadanie i podwieczorek; ostatni posiłek na 3 godziny przed zwyczajowym pójściem spać (może to być np. nawet godzina 21, jeśli kładzie się Pani zwykle dość późno)
-w ciągu dnia na Pani talerzu powinno znaleźć się (wg: Instytut Żywności i Żywienia):
5 porcji produktów zbożowych, przy czym dla większej sytości oraz prawidłowej czynności jelit (wypróżniania) niech to będą pełnoziarniste produkty (proponuję przeczytanie artykułu Wybierz pełne ziarno..dobrodziejstw)
4 porcje (lub więcej) warzyw - niech warzywa będą tymi produktami, które dają sytość. A mamy lato i wybór teraz jest niemały i niekosztowny.
1 - 2 porcje owoców, jednak proponowałabym poprzestać na 1 większej porcji (typu duża brzoskwinia/ kawałek melona/ trzy śliwki/ trzy morele) lub 2 mniejszych porcjach, np. dodanych do jogurtu czy omleta
2 porcje produktów mlecznych (kubek mleka 1,5-2%/ pojemniczek jogurtu bez cukru/ maślanki/ kefiru/ plasterek sera żółtego/ plaster białego) - jogurt z garścią jagód będzie wspaniałym pomysłem na II śniadanie czy podwieczorek
1 porcja białka pod postacią ryby/ warzyw strączkowych (soja, groch, fasola)/ mięsa, szczególnie białego - drób, indyk -najważniejsze jest urozmaicenie (kolorowo na talerzu zapewni wszystkie witaminy i minerały oraz poprawi nastrój) oraz zajadanie się produktami o niższej wartości energetycznej (sałatki i surówki i jeszcze raz sałatki i surówki - bez ciężkich majonezów, bitej śmietany)
-proszę smarować cienko pieczywo, unikać smażenia na tłuszczu - produkty bardzo chłoną tłuszcz (raczej teflonowe patelnie, gotowanie, duszenie)
-proszę pamiętać o aktywności fizycznej (na stronie są filmiki z ćwiczeniami, mamy najlepszy czas na rower, basen itd), dobrej motywacji (jeśli chce coś Pani zrobić to dla swojego dobrego samopoczucia i zdrowia, a nie negatywnych opinii innych) oraz odpowiednim podejściu do zmian w swoim żywieniu - zalecenia, któe przedstawiłam nie brzmią chyba zbyt rygorystycznie? Nie musi Pani chodzić głodna!
-zamiast słodoznych kolorowych napojów, czy smakowych wód mineralnych z dodatkiem cukru polecam picie naturalnych wód (można dodać liść mięty, cytrynę), herbaty bez cukru (mamy do użycia słodziki a najlpeij po prostu odzwyczaić się od słodzenia), niesłodkie kompoty. Ile napojów w ciągu dnia? Z pewnością min. 1,5 litra, zależnie od wysiłku fizycznego i pogody.
Tymczasem czekamy z koleżankami na dalsze pytania
Pozdrawiam
Urszula Bieniek
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Prawidłowa waga przy 167 cm wzrostu u 16-latki – odpowiada Mgr Urszula Bieniek
- Witam i bardzo proszę o radę – odpowiada Mgr Katarzyna Mazowska
- Mam 31 lat, 178 cm wzrostu i ważę 103 kg. Jak się zdrowo odchudzać? – odpowiada Mgr Urszula Bieniek
- Co mogę zrobić żeby się nie obżerać? – odpowiada Mgr Katarzyna Mazowska
- Prawidłowa waga dla wzrostu 155 cm – odpowiada Mgr inż. Marta Michalak-Tomasik
- Muszę schudnąć, bo cierpię na otyłość i mam problem z dobraniem diety. Pomożecie? – odpowiada Mgr Katarzyna Mazowska
- Chiałabym schudnąć ok. 5-6 kg i nie mogę! – odpowiada Mgr Katarzyna Mazowska
- W ciągu 7 mies. schudłam 37 kg (126 na 89kg). Na chwilę obecną chciałabym przystopować. Bardzo się boję efektu jo-jo. Jak go uniknąć? – odpowiada Mgr Katarzyna Mazowska
- Co zrobić z tymi nogami? – odpowiada Mgr Urszula Bieniek
- Czy mam jeszcze szansę na to, żeby schudnąć? – odpowiada Mgr Katarzyna Mazowska