Z treści Pani wiadomości domyślam się, że od 4 lat poświęca Pani wiele energii i uwagi na kontrolę swojej wagi, pilnuje Pani tego co je, ilości spożywanego jedzenia, waży się Pani często. Domyślam się, że pod spodem są problemy z akceptacją siebie, z lubieniem siebie. Wydaje mi się też, że podejmowała Pani próby poradzenia sobie, które okazały się nie satysfakcjonujące. Obawiam się aby nie zaczęła się Pani głodzić i aby obecne problemy nie przekształciły się w poważne zaburzenie. Zachęcam panią kontaktu i rozmowy z psychologiem, podczas której będzie mogła się Pani przyjrzeć przyczynom takiego traktowania siebie i sobie z nimi poradzić.
Agnieszka Lipińska
Proszę się koniecznie zgłosić do psychologa, a najlepiej do ośrodka leczenia zaburzeń jedzenia. Z tego, co Pani opisuje, problem wykracza już poza dietę i adekwatne pilnowanie wagi, a zaczął być zaburzeniem obrazu siebie. Warto pozwolić sobie pomóc zanim trudności się nasilą.
Dzień dobry,
Pozostaje Pani znaleźć w swojej okolicy psychoterapeutę i udać się na konsultacje, które mogą zakończyć się wspólną decyzją o podjęciu leczenia.
Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ - np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego.
Ze względu na złożoność problemu radzę znaleźć poradnię psychodietetyczną lub zaburzeń odżywiania i tam udać się po pomoc, dopóki problem Pani jeszcze nie przerasta emocjonalnie i czuje Pani w sobie chęć zmiany sytuacji.
Witam,
z pani krótkiego listu wynika, że Pani życie upływa pod presją, napięciem czy aby przypadkiem waga ciała nie wzrosła. Jak rozumiem chciałaby Pani aż tak bardzo nie skupiać się na tym aspekcie swojego życia? Nie ma lepszego rozwiązania niż kontakt ze specjalistą od zaburzeń jedzenia – praca z nim pozwoli Pani na przyjrzenie się problemowi, odnalezienie jego źródeł oraz opanowanie sytuacji.
Dodam tylko, że zbyt duże przywiązanie do tego, co wskazuje waga nie ma sensu, gdyż ciężko uzyskać rzeczywisty pomiar ze względu na to, że nasza waga:
• wzrasta po zjedzeniu posiłku,
• waha się w zależności od dnia cyklu (przed miesiączką może eto być nawet do 4 kg)
• w ciągu dnia zmienia się, różnica między wagą ciała rano może być wynosić nawet 3 kg w stosunku do wagi ciała wieczorem
• wzrasta, gdy organizm zatrzymuje wodę,
• wzrasta, kiedy mamy problem z zaparciami,
• spada po treningu, nie ma sensu się wtedy ważyć, bo niższa waga będzie jedynie efektem utraty wody, którą szybko uzupełniamy
• jest zależna od tego, w co jesteśmy ubrani – nago zawsze będziemy ważyć mniej niż np. w jeansach.
• jeśli Pani ćwiczy (a jest to bardzo dobry sposób na ładną sylwetkę), proszę pamiętać, że mięśnie ważą więcej niż tłuszcz, dlatego możesz zeszczupleć, a jednocześnie przybrać mięśni więc i automatycznie będzie to widoczne na wadze (mięśnie są objętościowo dużo mniejsze niż tłuszcz)
Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
Witam,
Prowadzę terapię osób z zaburzeniami odżywiania i gdy przeczytałam Pani posta, zobaczyłam w tym opisie wiele objawów, które mają również moje pacjentki. Odpowiedź na Pani pytanie brzmi – "tak, można coś z tym zrobić". Terapia trwa ok. 20-30 spotkań. Gdyby chciała Pani spróbować samodzielnie poradzić sobie z problemem - choć raczej sugeruję profesjonalną pomoc - warto zajrzeć do świetnej książki "Jak pokonać objadanie" Ch. Fairburna. Dowie się z niej Pani jak wygląda terapia.
Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska
zaburzeniajedzenia.com
martadziekanowska.wordpress.com
integral.com.pl
Tak.to są objawy zaburzenia odżywiania, prawdopodobnie anoreksji. Proszę udać się do psychologa i podjąć z nim psychoterapię. Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak popracować nad akceptacją swojego wyglądu? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Problem anoreksji u 25-latki – odpowiada Mgr Justyna Szczygłowska
- Czy powinnam schudnąć z moją wagą? – odpowiada Mgr Ewelina Skrzek
- Spadek wagi do 45 kg u 20-latki – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Czy 50 kg wagi przy 170 cm wzrostu to nadwaga? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Obsesja na punkcie odchudzania u 22-latki – odpowiada Mgr Małgorzata Janusek
- Jak schudnąć w zdrowy sposób? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Dieta dla 19-letniej osoby chorej na anoreksję – odpowiada Dr Aleksandra Karmazyn
- Brak akceptacji swojego ciała a rozpoczęcie współżycia – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Szybkie przybieranie na wadze – odpowiada Dr Anita Rawa-Kochanowska
artykuły
Operacje bariatryczne - ratunek dla osób cierpiących na otyłość
Wiecznie się odchudzałem, ale gdy tylko udało się
Waga w ciąży - przyrost masy ciała, ćwiczenia po porodzie
Waga w ciąży to problem dla wielu kobiet. Dbanie o
Ważył ponad 130 kg. Schudł połowę, choć nie liczył kalorii
Chris Terrell ważył ponad 130 kilogramów. Po latac