Dieta i niska waga ciała u 21-latki

Witam. Proszę o poradę. Mam 158 cm wzrostu, we wrześniu skończę 21 lat.Moja waga z dnia 29 kwietnia to ok.43.5kg.Staram się jeść zdrowo od kilku lat.Zrezygnowałam z fast-foodów,gazowanych napojów,chipsów,dań instant. Codziennie piję wodę niegaz, czasem inke lub kakao nieslodzone.Słodycze staram się zamieniać miodem.Codziennie wykonuję ćwiczenia(ok.20-30min).Nie chcę przytyć.Kiedy wazylam 56 kg czulam sie potężna i bylam nieszczesliwa.Rodzice zarzucaja mi,ze mam anoreksję...

Witam. Pani waga rzeczywiście znajduje się na dolnej granicy normy. Normalna zdrowa dieta powinna utrzymać stałą wagę. Prosze pamiętać że dalsza utrata masy ciała może spowodować problemy z cerą, włosami i zanik miesiączki.

Witam serdecznie,

Waży Pani zdecydowanie za mało!! Bardzo dobrze, że zrezygnowała Pani z niezdrowej żywności i cukrów prostych ale rodzi się pytanie ile kalorii dziennie Pani dostarcza?? Czy pokrywa Pani swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne? Obawiam się że jada Pani zbyta mało i dlatego waga jest tak niska. Do tego Pani ćwiczy więc powinna Pani dostosować swój jadłospis do dziennej aktywności i stylu życia. Zbyt niska masa ciała jest niebezpieczna i grozi rożnymi powikłaniami, zaburzeniami gospodarki hormonalnej w tym np utratą miesiączki(o ile jeszcze tak się nie stało). Jeżeli boi się Pani przytyć,unika Pani jedzenia, obsesyjnie liczy kalorie, uważa Pani że ważąc nieco więcej będzie Pani otyła to jest problem do niepokoju i podejrzenia o anoreksję. W tym momencie wiem o Pani zbyt mało aby postawić diagnozę, ale widzę problem więc proszę udać się do specjalisty który po dokładniejszej rozmowie z Panią określi sytuację w jakiej się Pani znajduje. Proszę tego nie ignorować ponieważ anoreksja jest bardzo poważną chorobą!

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam, waga 43,5 kg jest zdecydowanie zbyt niską wagą dla Pani. Przy wzroście 158 cm najniższą zdrową wagą było by osiągnięcie 49-50 kg, przy tak niskiej wadze, może dojśc do wielu zaburzeń fizjologicznych organizmu, zatrzymanie miesiączki, wypadanie włosów, utrata koncentracji, anemia, ciężko stwierdzić na podstawie tego co Pani pisze czy to anoreksja czy inne zaburzenia żywienia, ale napewno trzeba było by się skonsultować z dietetykiem, żeby określił czy ilość spożywanych przez Panią pokarmów nie jest zbyt mała i czy organizm jest odpowiednio odżywiony, warto było by też zrobić badania krwi.

Z tego co Pani piszę, widzę, że bardzo zależy Pani na swoim zdrowiu. Proponuję udać się do poradni albo specjalisty, który przeprowadzi z Panią konsultację żywieniową, zapyta o aktualne nawyki jedzeniowe, sprawdzi stan Pani zdrowia, stan psychofizyczny i być może zauważy błędy żywieniowe, których Pani może nie zauważać. Być może wszystko jest w porządku, ale warto się upewnić. Rodzice zawsze martwią się o swoje dzieci, taka ich rola, zapewne to wynika z ich troski.

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Pani waga jest niebezpiecznie niska, dobrze byłoby przytyć z 4 kg - wtedy dalej będzie Pani bardzo szczupła, ale już w bezpieczniejszym przedziale. Powinna Pani zadbać o zdrowe odżywianie, co nie znaczy, żeby sobie wszystkiego odmawiać. Proponuję oprzeć dietę na warzywach do tego mięso, ryby, jaja, chleb na zakwasie, grube kasze i zdrowe tłuszcze (masło i oliwa). Proszę nie liczyć kalorii, tylko włączyć aktywność fizyczną, która zmieni proporcje ciała i nawet przy wyższej wadze będzie Pani wyglądała smukło. Jednak warto byłoby zacząć od wizyty u specjalisty, który stwierdzi, czy problem nie wymaga pomocy lekarza.

Witam, Pani masa ciała jest zbyt niska. Prawdopodobnie Pani dieta ma zbyt niską wartość energetyczną. Proponuję konsultację ze specjalistą np. psychodietetykiem.

Po więcej zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl

Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska