Witam. Pani waga rzeczywiście znajduje się na dolnej granicy normy. Normalna zdrowa dieta powinna utrzymać stałą wagę. Prosze pamiętać że dalsza utrata masy ciała może spowodować problemy z cerą, włosami i zanik miesiączki.
Witam serdecznie,
Waży Pani zdecydowanie za mało!! Bardzo dobrze, że zrezygnowała Pani z niezdrowej żywności i cukrów prostych ale rodzi się pytanie ile kalorii dziennie Pani dostarcza?? Czy pokrywa Pani swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne? Obawiam się że jada Pani zbyta mało i dlatego waga jest tak niska. Do tego Pani ćwiczy więc powinna Pani dostosować swój jadłospis do dziennej aktywności i stylu życia. Zbyt niska masa ciała jest niebezpieczna i grozi rożnymi powikłaniami, zaburzeniami gospodarki hormonalnej w tym np utratą miesiączki(o ile jeszcze tak się nie stało). Jeżeli boi się Pani przytyć,unika Pani jedzenia, obsesyjnie liczy kalorie, uważa Pani że ważąc nieco więcej będzie Pani otyła to jest problem do niepokoju i podejrzenia o anoreksję. W tym momencie wiem o Pani zbyt mało aby postawić diagnozę, ale widzę problem więc proszę udać się do specjalisty który po dokładniejszej rozmowie z Panią określi sytuację w jakiej się Pani znajduje. Proszę tego nie ignorować ponieważ anoreksja jest bardzo poważną chorobą!
W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Witam, waga 43,5 kg jest zdecydowanie zbyt niską wagą dla Pani. Przy wzroście 158 cm najniższą zdrową wagą było by osiągnięcie 49-50 kg, przy tak niskiej wadze, może dojśc do wielu zaburzeń fizjologicznych organizmu, zatrzymanie miesiączki, wypadanie włosów, utrata koncentracji, anemia, ciężko stwierdzić na podstawie tego co Pani pisze czy to anoreksja czy inne zaburzenia żywienia, ale napewno trzeba było by się skonsultować z dietetykiem, żeby określił czy ilość spożywanych przez Panią pokarmów nie jest zbyt mała i czy organizm jest odpowiednio odżywiony, warto było by też zrobić badania krwi.
Witam serdecznie, proszę skontaktować się ze specjalistą od zaburzeń odżywiania, jeżeli wszystko będzie w porządku lekarz przekona rodziców, że nie mają się czego obawiać. Pozdrawiam
Z tego co Pani piszę, widzę, że bardzo zależy Pani na swoim zdrowiu. Proponuję udać się do poradni albo specjalisty, który przeprowadzi z Panią konsultację żywieniową, zapyta o aktualne nawyki jedzeniowe, sprawdzi stan Pani zdrowia, stan psychofizyczny i być może zauważy błędy żywieniowe, których Pani może nie zauważać. Być może wszystko jest w porządku, ale warto się upewnić. Rodzice zawsze martwią się o swoje dzieci, taka ich rola, zapewne to wynika z ich troski.
Pani waga jest niebezpiecznie niska, dobrze byłoby przytyć z 4 kg - wtedy dalej będzie Pani bardzo szczupła, ale już w bezpieczniejszym przedziale. Powinna Pani zadbać o zdrowe odżywianie, co nie znaczy, żeby sobie wszystkiego odmawiać. Proponuję oprzeć dietę na warzywach do tego mięso, ryby, jaja, chleb na zakwasie, grube kasze i zdrowe tłuszcze (masło i oliwa). Proszę nie liczyć kalorii, tylko włączyć aktywność fizyczną, która zmieni proporcje ciała i nawet przy wyższej wadze będzie Pani wyglądała smukło. Jednak warto byłoby zacząć od wizyty u specjalisty, który stwierdzi, czy problem nie wymaga pomocy lekarza.
Witam, Pani masa ciała jest zbyt niska. Prawdopodobnie Pani dieta ma zbyt niską wartość energetyczną. Proponuję konsultację ze specjalistą np. psychodietetykiem.
Po więcej zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy moja waga jest prawidłowa czy nie? – odpowiada Mgr inż. Marta Michalak-Tomasik
- Niska waga a brak miesiączki – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Czy zbyt niskie BMI i niedowaga może prowadzić do powikłań? – odpowiada Mgr Paulina Szczechowicz
- Prawidłowa waga ciała dla 18-latki – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Odchudzanie a utrata miesiączki – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Niska waga ciała i brak okresu – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Brak apetytu i niska waga – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Brak miesiączki u 14-latki przy wadze 45 kg – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Anoreksja bulimiczna a dieta – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Ustanie miesiączki, ale co z resztą? – odpowiada Agnieszka Jamroży
artykuły
"Ta choroba to samotność". Roksana Środa, dietetyk, sama musiała zmierzyć się z anoreksją, SIBO, IBS i PCOS
Roksana Środa, 27-letni dietetyk kliniczny, przesz
Hormony a otyłość
Nadwagę rozpoznajemy, jeśli BMI wynosi 25-29,9, ot
Otyłość u dzieci - problem XXI wieku
W ciągu ostatnich 20 lat w naszym kraju trzykrotni