Obsesja na punkcie odchudzania u 22-latki

Dzień dobry. Mam 22 lata, 170 cm wzrostu i 50 kg wagi. Od kilku miesięcy jestem na diecie (schudłam 27 kg). Od jakiegoś czasu mam obsesję na punkcie odchudzania do tego stopnia, że podporządkowuje wszystkie sprawy i obowiązki swoim posiłkom (jem 4 małe posiłki co 3h). Nie dopuszczam myśli, że miałabym zjeść cokolwiek nadprogramowo (ustalam sobie co będę jadła), nawet jeśli jest to cukierek. Wiem, że jeśli zjadłabym coś więcej - miałabym straszne wyrzuty sumienia. Czy to jest normalne? Wika

Witam, na podstawie przekazanych przez Panią danych, wskaźnik BMI wynosi 17, 3, co wskazuje na niedowagę. Nie jest to jednak najbardziej niepokojące, bardziej niepokoi mnie, że obsesyjnie podporządkowuje Pani całe swoje życie jedzeniu i lękowi przed przytyciem. Mam wrażenie, że odbiera to Pani przyjemność ze spraw. które wcześniej Panią cieszyły. Taka nadmierna koncentracja na wadze i dietach może doprowadzić do poważnych chorób np. anoreksji. Cieszę się, że w Pani to też budzi niepokój, bo znaczy, że zauważa Pani problem. Polecam poszukać psychoterapeuty zajmującego się zaburzeniami odżywiania. Pozdrawiam - Małgorzata Janusek

to rozległy i wielowątkowy temat.odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY (moża też pracowac na skypie).pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Witam Panią,

Jest bardzo prawdopodobne że cierpi Pani na zaburzenia odżywiania.
Zaburzenia odżywiania są bardzo poważna choroba o podłożu psychologicznym. Nie jestem pewna czy sama poradzi sobie Pani z tym problemem. Warto się zastanowić nad skorzystaniem z pomocy psychologa a potem dietetyka. Osoby chore mają lęk przed jedzeniem, boją się przytyć a po zjedzeniu czegoś ponad swoje plany mają wyrzuty sumienia, często kończy się to wymiotami lub całkowitym głodzeniem się drugiego dnia. U Pani widać te objawy. Proszę reagować i oddać się w ręce specjalistów.
Z pewnością nie powinna Pani już chudnąć!!! Osoby z zaburzeniami odżywiania a szczególnie z anoreksją zawsze postrzegają siebie w innym świetle - są już bardzo chude a uważają że muszą jeszcze zgubić kilka kilogramów.
Radzę Pani nie czekać ani chwili dłużej i udać się o pomoc. Proszę poszukać w okolicy poradni zajmującej się zaburzeniami odżywiania. Anoreksja czy bulimia pociąga za sobą wiele chorób i wyniszcza organizm!
W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam,

Zachęcam do wizyty u psychologa/psychoterapeuty. Opisane przez Panią zachowanie i objawy mogą sugerować zaburzenia odżywania. Te z kolei są często problemem bardziej złożonym i współwystępującym nieraz z innymi trudnościami, czy zaburzeniami i są wskazaniem do podjęcia psychoterapii. Wyleczenie się nie sprawi, że nie będzie Pani dbać o siebie i swój wygląd - raczej będzie Pani w stanie robić to bez szkody dla swojego zdrowia.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

Nie. Może być pierwszym etapem do wystąpienia zaburzeń odżywiania (typu restrykcyjnego). Z pewnością kontrola w wypadku utrzymywania diety jest potrzebna, lecz nadmierne i wręcz obsesyjne liczenie kalorii i trzymanie pór posiłków itd może powodować większe trudności. Polecam konsultację psychologiczną. POzdrawiam.