Dieta dla 19-letniej osoby chorej na anoreksję

Anoreksja.. jem prawoe że normalnie.. licze kcal, bo nie umiem przestać, kontroluje jedzenie często mam małe napady, uprawiam jogging3 x w tyg po 2-3 godziny. Boje się, że przytyje. Wszystkie docinki o mojej wadze są dla żartów(przejmuje się nimi) , bo 49 kg przy 164 to nie dużo, ale chce schudnąć do 48 kg i się tg trzymać. Jak to zrobić, ile biegać ile jeść, czy jeść słodkie rzeczy...

Witam Panią,

Bardzo dziękuję za to pytanie. Waży Pani obecnie 49kg przy wzroście 164cm, zatem uwzględniając wskaźnik BMI okazuje się, że jest to niedowaga. Pojawia się więc pytanie czy ten jeden kilogram, który chce Pani zgubić to na pewno dobry pomysł?
Jeśli zmaga się Pani z problemem anoreksji to z pewnością warto zwrócić się o wsparcie do specjalisty, który Pani fachowo pomoże. Anoreksja to piekło niedostrzegane przez osoby z zewnątrz. To piekło doświadczane przez osobę chorującą i jej rodzinę. Z zewnątrz to chudość, której współczesna kultura przyklaskuje, to odmawianie jedzenia, nadmierne ćwiczenia fizyczne.
Ale w tym opisie brakuje brutalności, dosadności z jaką choroba ta powinna być opisana – bo trudno opisać nienawiść do swojego ciała doświadczanej codziennie, która sprawia, że najchętniej uciekłoby się ze swojego ciała i było zupełnie kimś innym. Trudno opisać, jak anoreksja staje się w zasadzie pracą na pełen etat, bo zaburzenia odżywiania to praca 24 godziny na dobę, bez minuty przerwy. Trudno opisać, jak przeżywa się wyrzuty sumienia po zjedzeniu jednego winogrona. Trudno opisać obsesyjne myśli na temat swojego wyglądu, które powodują, że analizuje się wygląd każdej osoby spotkanej na ulicy i przeprowadza nieustanne porównywania swojego ciała z sylwetkami innych.
Gorąco zachęcam Panią do kontaktu z psychologiem, który prowadzi terapię osób z zaburzeniami odżywiania i udzieli niezbędnego wsparcia, aby zmierzyć się z tym problemem.

Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Karmazyn

Witam Panią,

w tym momencie wskaźnik BMI wskazuje na niedowagę. Nie powinna Pani już chudnąć. musi Pani zdawać sobie sprawę z tego że zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej jest niebezpieczny.
Zaburzenia odżywiania są bardzo poważna choroba o podłożu psychologicznym. Nie jestem pewna czy sama poradzi sobie Pani z tym problemem. Warto się zastanowić nad skorzystaniem z pomocy psychologa a potem dietetyka. Osoby chore mają lęk przed jedzeniem, boją się przytyć a po zjedzeniu czegoś ponad swoje plany mają wyrzuty sumienia, często kończy się to całkowitym głodzeniem się. U Pani widać te objawy. Proszę reagować i oddać się w ręce specjalistów.
Osoby z zaburzeniami odżywiania a szczególnie z anoreksją zawsze postrzegają siebie w innym świetle - są już bardzo chude a uważają że muszą jeszcze zgubić kilka kilogramów.
Radzę Pani nie czekać ani chwili dłużej i udać się o pomoc. Proszę poszukać w okolicy poradni zajmującej się zaburzeniami odżywiania. Anoreksja pociąga za sobą wiele chorób i wyniszcza organizm!
W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk