Problem z dusznościami i brakiem powietrza

Dzień dobry. Od dłuższego czasu męczą mnie duszności, uczucie jakby brakowało powietrza, uczucie spłyconego oddechu (choć mogę wziąć cały oddech). Czasem bóle w klatce piersiowej (kłucie, rwanie), ściskanie w gardle. Badałem serce (ekg, echo) - wszystko w porzadku, poza nieznacznie podwyższonym pulsem. Płuca czyste, morfologia w normie. Szczerze mówiąc nie bardzo wiem do jakiego lekarza mam się jeszcze udać lub na co zwrócić uwagę. Bardzo proszę o pomoc, bo te objawy zaczynaja być strasznie męczące. Zaczyna towarzyszyć mi niepewność, niepokój czy aby na pewno ze zdrowiem jest wszystko w porządku.
MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Witam!
Konieczne badanie fizykalne, podstawowe badania laboratoryjne z poziomami TSH, cukru, elektrolitów, kwasu moczowego i hormonów. W zależności od wyników dalsze postępowanie. Najbardziej nakreślony przez Pana obraz przemawia za zaburzeniami nerwicowymi - konsultacja psychiatryczna lub psychologiczna i tam leczenie.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Problem ze złapaniem powietrza - co może być przycyną?

Witam. Od pewnego czasu mam problemy poranne albo po przebudzeniu w nocy. Jest to chwilowy problem ze złapaniem powietrza po czym przechodzi. Trwa to chwile. W ciągu dnia wszystko jest idealnie. Ogólnie posiadam nerwice lekową. Kiedyś brałem leki typu xanax i escitalipram activis. Lęki ustały ale zostało takie coś właśnie co opisuje ( poranne bezdechy) raz je mam raz nie. Miałem robiony szereg badań i wszystko było okej. Co może być przyczyna ?
MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu

Witam Pana,

symptomy mogą być spowodowane zaburzeniami lękowymi.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech, uczucie duszności - problemy z oddychaniem, niemożność złapania tchu = panika lękowa - w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania). Skuteczną metodą w leczeniu jest psychoterapia w paradygmacie poznawczo - behawioralnym. Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie, Bożena Waluś

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty