Problem z oddawaniem stolca u 25-latki

Witam. Warze 58 kg i mam 166 cm wzrostu. Od jakiegoś czasu mam problem z oddawaniem stolca. Czasami robię to raz na 3, 4, 5 dni, a czasami codziennie ale jak już to robię to są to malutkie kupki które się bardzo ciężko robi. Czy może to oznaczać jakąś chorobę i czy da się z tym uporać domowymi sposobami?

Witam! Zaparcia mogą być powodowane przez wiele czynników, są to między innymi: niska aktywność fizyczna, dieta uboga w płyny i błonnik (znajdujący się w warzywach i produktach pełnoziarnistych tj.ryż brązowy, pieczywo razowe, makaron razowy, płatki owsiane). PRODUKTY ZAPIERAJĄCE, czyli produkty powodujące spadek perystaltyki jelit to:mocna herbata bez cukru, napar z suszonych czarnych jagód, czerwone wytrawne wino, kakao na wodzie (zawiera teobrominę, która mocno zapiera),tarte jabłko, marchew gotowana, czarne porzeczki, gruszki, borówki, banany, dynia (owoce i warzywa bogate w garbniki i pektyny), kisiele, żelatyna, galaretka, suchary. Po więcej porad zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Mgr Patrycja Sankowska

Szanowna Pani, podstawa leczenia zaparć jest odpowiednia dieta. Ale, niekiedy należy się wspomóc lekami, dlatego zapraszam do lekarza gastroenterologa.
Dr n.med. W.Kawiorski