Problem z patrzeniem w oczy i z koncentracją u dziecka

Proszę o pomoc. Niepokoi mnie zachowanie córki znajomej, jednak ona ignoruje to, chce z nia szczerze ozmawiać, ale chce wiedzieć czy mam powody do obaw. Dziewczynka w tym roku(październik) skończy 7 lat. Chodzi do przedkola nie poszła jako 6 latek do szkoły. Oto niepokojące mnie zachowania: - brak skupienia na zabawie, poleceniach , rozmowie,przy zwracaniu uwagi ma problem z patrzeniem w oczy - ciągłe ob

Mgr Agata Wons Psycholog, Katowice

Skoro zaniepokoiło Panią to zachowanie, to rozumiem że już od jakiegoś czasu obserwuje Pani to u tej dziewczynki i porównując z innym i dziećmi, dostrzega Pani jakieś nieprawidłowości. Opisane objawy mogą być np. zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ale do diagnozy potrzebne byłoby więcej informacji: od kiedy te objawy się pojawiły (czy dopiero teraz w wieku 7 lat?), co oznacza "brak skupienia"? w jakich sytuacjach pojawiają sie takie zachowania? (czy może są stałe, niezależnie od sytuacji?), jak dziecko zachowuje się w otoczeniu samych dorosłych, a jak dzieci (czy wchodzi z innymi w interakcje?) Myślę że jak najbardziej może Pani podzielić się swoimi obawami a mama dziecka będzie mogła to skonsultować z innymi osobami, które dziecko znają (np. czy nauczycielki z przedszkola też maja podobne obserwacje?) i wtedy zdecyduje czy udać sie po diagnozę do specjalistów.

Witam,
to może być bardzo drażliwe dla rodzica,dlatego radziłabym zaprzestania niechcianych porad,by nie zrazić do siebie znajomej.Jeżeli jest problem,na pewno zostanie zauważony w przedszkolu i objęty diagnozą oraz pomocą w formie nauczyciela dodatkowego/tzw.cień/ towarzyszącego dziecku w czasie pobytu w szkole.

Niestety są to tak niespecyficzne objawy, że nic na ich podstawie - bez większej ilości szczegółowych informacji - nie można stwierdzić. Proponuję nadal obserwować dziewczynkę, gdy pójdzie do szkoły - i wtedy w razie czego podjąć rozmowę z przyjaciółką. Lecz jeżeli coś się będzie działo, to przypusczam, ze zostanie to zauważone również w placówce edukacyjnej (czy w przedszkolu, czy szkole). Pozdrawiam.