Jak rozwiązywać problemy między dziećmi?

Rozmowa dziecka z psychologiem w przedszkolu. Dowiedziałam się od dziecka, że z dwoma koleżankami była u psychologa (były we trzy jednocześnie). Ani nauczyciel ani psycholog nie pytali mnie o zgodę oraz po fakcie nie poinformowali o celu i rezultatach tej rozmowy. Jak zapytałam nauczyciela to on nie wie po co była ta rozmowa. Sama zapytałam psychologa i mam się z nim spotkać dopiero za tydzień. Nie wiem czy to jakaś diagnoza, czy konflikt między dziećmi. Jak to powinno wyglądać? Czy rzeczywiście nie muszę być pytana o zgodę ani nie muszę być informowana po fakcie.

Witam,

Najlepiej zapytać u źródła czyli u psychologa. Z opisu jednak można wywnioskować, że skoro dziewczynki były poproszone razem, to sytuacja dotyczyła ich trzech jednocześnie - można się domyślać, że mogło to być jakieś niestosowne ich wspólne zachowanie - czyli np. różne zachowania konfliktowe. W sytuacji, gdy psycholog reaguje jakimś nazwijmy to szybkim upomnieniem/ zareagowaniem - nie ma potrzeby by dzwonił do rodzica o zgodę na chwilową rozmowę z dziećmi w gabinecie. To doprowadzałoby do paradoksalnych sytuacji, gdzie nie mógł by podjąć interwencji tylko czekać aż się dodzwoni.
Jeśli miałaby to być diagnoza, badanie psychologiczne zostałaby Pani poinformowana, chyba że podpisała/ ustnie wyraziła Pani taką "ogólną zgodę" na przeprowadzanie badań psychologicznych potrzebnych do diagnoz rozwojowych, monitorowania postępów dziecka ( to już mogą być wewnętrzne przepisy placówki).
Psycholog jest po to by reagować i dbać o prawidłowy rozwój biopsychospołeczny dzieci, więc proszę się nie niepokoić wizytą córki u psychologa. Jeśli przedszkole zatrudnia psychologa to należy korzystać z jego wsparcia.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek